| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la drept in anul 1, am realizat ca nu-mi place insa deloc facultatea,greseala mea, recunosc.Am intrat la taxa si am platit jumatate din suma pe care trebuie sa o dau pe semestru. Visul meu e altul, muzica.In momentul asta am in gand ca de vara viitoare sa invat sa intru la Conservator in Iasi in toamna. Totusi, daca platesc si raman un semestru la drept si in al doilea intru la buget si raman si semestrul ala, daca sa zicem pe viitor voi renunta la facultatea asta si voi da la alta (unde voi intra la buget), statul ma va mai finanta avand in vedere ca am facut un semestru la buget la drept? Media de bac o am 9, 56 si as putea intra la alta facultate la buget fara probleme, am picat la taxa la drept pentru ca examenul de admitere a fost dificil si mi-a cam dat batai de cap sincer. Nu stiu ce sa fac, nu-mi place aici, nici la seminarii nu prea ma duc, sunt foarte bulversata sad. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca da, daca renunti la facultatea de drept si mergi doar cu conservatorul.Eu zic sa faci cum vrei tu, sa mergi acolo unde iti place.Sunt foarte multe persoane care dau la o facultate si apoi realizeaza ca de fapt nu le place si vor altceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E fix cazul meu. Nu vreau sa-i dezamagesc pe cei din jurul meu, insa nu-mi place sad. Si simt ca orice fac in afara de muzica e de prisos.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai atunci mergi la muzica.E mai important sa te multumesti pe tine, nu pe restul.

| Dugalle a răspuns:

Deci, sa vad daca am inteles. Ai intrat la drept si un semestru ai facut la taxa si al doilea il faci la buget ( teoretic in al doilea semestru ), nu?

Da, 1 semestru taxa si 1 buget dar nu e obligatoriu. Daca nu ai sanse sa ajungi la buget, continui la taxa.

| anonim_4396 explică (pentru Dugalle):

Semenstrul asta sunt la taxa.Cel urmator nu cred, pentru ca ma ridic, am note bunicele. Dar nu-mi place...

| Dugalle a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, daca treci la buget semestrul urmator si renunti, la alta facultate o sa intri la taxa un semestru ca sa platesti semestrul gratis oferit de stat.

Daca nu intri, faci intregul an la taxa.