| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Ce facultate pot urma dupa ce fac liceul de arte (muzica). Sunt in clasa a 10-a si nu mai vreau sa ma duc la facultate mai departe cu muzica. Aici se da bacul din romana, engleza, istorie si evident muzica, dar nu se da din mate. Intrebarea mea ar fi: la ce facultate pot merge fara sa dau bacul la mate?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU dai BAC din Muzică big grin

La "Arte/Muzică" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

4 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Bacul e bac, dupa ce il vei lua poti sa aspiri la o facultate, dar odata ce esti la liceul de arte faci o matematica de 2 lei laughing mai bagi si putina pregatire daca e asa greu pentru tine si te descurci la bac.
Si facultatea o alegi in functie de meseria care crezi ca ai vrea sa o faci pe viitor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit şi nici la ce materii ai susţinut BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU dai BAC din Muzică big grin

La "Arte/Muzică" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| BigG a răspuns:

Ce treaba au probele de la bacalaureat cu profilul facultatii? Poti merge la drept, medicina, litere sau UT.

| NumeAscuns1323 a răspuns (pentru BigG):

Dept? N-as crede. Se da din gramatica si economie.