| Maya_3468 a întrebat:

Sunt la mate-info simplu, cam ce fac la matematica? algebra sau geometrie? si ce lectii? plz dau FUNDA[MULTUMESC]

Răspuns Câştigător
| bluebios a răspuns:

Din cate mai i-mi aduc eu aminte de la liceu se face asa:

1) Algebra (ecuatia de gradul doi, incecuatii, sisteme de inecuiatii, progresii aritmetice si geometrice, polinoame, relatiile lui Viette, proprietati ale functiilor (paritate, periodicitate, injectivitate, surjectivitate, bijectivitate), inversa unei functii, numere complexe, functia logaritmica, functia exponentiala, combinatorica (permutari, aranjamente, combinari, binomul lui Newton), factorialul, matrice, determinati, sisteme de ecuatii liniare, functii trigonometrice, ecuatii trigonometrice, structuri algebrice (monoid, grup, inel, corp, spatii vectoriale))

2) Geometrice (in pricipiu se face mai mult geometrie analitica adica drepte, planuri, conice descrise de diverse relatii algebrice)

3) Analiza matematica (in clasa a XI-a: siruri convergente, limite, derivarea functiilor, cateva proprietati alea functiilor pe care nu le-ai facut la algebra cum ar fi monotonie, continuitate, derivabilitate, iar in a XII-a o sa faci calcul integral: primitive, integrale Rimman si parca foarte putin ecuatii diferentiale)

Cam asta e tot ce se face la matematica in tot liceul la mate-info e posibil sa se mai fi schimbat cate ceva intre timp, dar in mare cam asta se face.

4 răspunsuri:
| Bellatris a răspuns:

Atat algebra, geometrie cat si analiza matematica. Programa nu stiu sa ti-o spun asa, stiu doar ca este greu si nu trebuie sarita nici o lectie pentru ca se leaga mult intre ele. (si eu sunt tot la matematica-informatica, clasa XII)

| Cherry a răspuns:

Faci ambele, normal. Lectiile difera.

| alexno2 a răspuns:

La mate info faci doar intr`a 9 si a 10 algebra si geometrie dupa aia dintr`a 11 faci doar algebra!

| YoyoOoOo a răspuns:

Algebra mai mult.