| alexandra257999xuny a întrebat:

Hei, TPU! Am on întrebare. Am fost azi la un interviu și mi-a spus că programul este "De luni până duminică de la 10 la 22, două zile la lucru și una liberă". Acum întrebarea mea e nu ies prea multe ore pe săptămână? In contract o să fie trecut program de 8 ore sau 12? Mie mi se pare ciudat, adică n-am mai auzit să lucrezi așa. Întreb pentru că nu prea am experiență. Mersi anticipat.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orele pe lună ies bine. Acum ai auzit.

| NLS a răspuns:

Am mai auzit de astfel de program, la magazine, baruri, terase...
Logic, legal si corect ar fi sa iti treaca 12 ore in contract, daca ai peste 18 ani.

Daca inca nu ai, patronul comite o ilegalitate imensa.

NU accepta 8 trecute in contract si 4 platite la negru.
Cunosc personal 2 cazuri care au ramas fara acei bani, au muncit cate 12 ore pe zi vreme de 3 luni si au luat bani doar pe 8 ore. Angajatorii au fost diferiti, e un fenomen comun se pare...

De ce ti-ar trece doar 8? Ca si-a gasit fraierul? Ideal ar fi sa reactionezi, altfel nu o sa fie ultimul care o sa incearca sa te fraiereasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăsta e program de magazin.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat!

Ar veni sa lucrezi mai mult cu 80 de ore fata de un program normal. Adica 2 saptamani in plus. Nu e combinatie. Nici bani nu cred ca iti da mai mult. E cumva vreun nonstop?