| Gabi1335 a întrebat:

Hei, TPU, dupa ce termin liceul as vrea sa merg la scoala de soferi, sa imi iau permis pentru duba.Adica vreau sa ma angajez la o firma/un magazin etc. sa trasport cu duba marfa, legume, etc. Vreau sa stiu ce tip de permis imi trebuie? A, b c? si daca sunt platiti bine acesti soferi pe dube, cam cat? Vreau sa stiu daca se merita.Stiu ca difera de la firma la firma, dar aproximativ, poate aveti pe cineva un domeniu, un vecin, un unchi, va rog sa ma ajutati.

1 răspuns:
| andrei9530 a răspuns:

Daca chiar vrei sa faci lucrul asta mai bine dai de categoria C+E(C pentru capion /duba si E pentru remorca ) si te duci frumos si te angajezi pe camion la o firma care exporta marfa!
Ai salatiu de 1000-2000 euro/luna.
Mult mai bine asa decat sofer de duba cu 10-15 milioane/luna!
Sper ca te-am ajutat si punte pe invatat ca nu-I usor sa iei permisul!