| Adriana2345678 a întrebat:

Hei TPU, mă puteţi ajuta cu ceva, sunt în clasa a 8 a şi nu mă pot decide ce profil să aleg, vreau să devin farmacistă, deci îmi trebuie facultatea de medicină, cu chimia nu prea le am şi nici cu fizica, dar mă descurc foarte bine la biologie, credeţi că dacă aş alege filologie intensiv engleză voi putea da la facultatea de medicină?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

De dat vei putea da, dar atat!

| Sadop a răspuns:

Poţi da la orice profil vrei, nimic nu te va împiedica să dai la Farmacie atâta timp cât iei bac-ul şi examenul de admitere.
Crede-mă, nici eu nu le aveam cu chimia, iar acum vreau să dau teza la această materie.
La ambele materii depinde enorm de mult ce profesor ai, aşa că merită să încerci.
S-ar putea să ai o surpriză şi să îţi dai seama că îţi place chimia sau fizica, că le înteţegi.
Încearcă la ştiinţe ale naturii. După primul semestru vei şti dacă chimia sau fizica sunt pentru tine. Dacă crezi că nu te descurci, mergi la alt profil şi învaţă pentru admitere ceea ce îţi trebuie.
Alege un liceu care să aibă mai multe profile, în caz de va trebui să te muţi e mai uşor să o faci în cadrul aceluiaşi liceu decât de la un liceu la altul. Asta doar dacă poţi, normal.
Merită să încerci mai întâi la ştiinţe. Dacă nu merge, asta e, nu te omoară nimeni.
Dacă dai din prima la filologie îţi vei pune mereu întrebarea ce era dacă făceai faţă cu brio la ştiinţe. Evident că pentru Farmacie te-ar ajuta mai mult un profil de ştiinţe ale naturii, dar nu te împiedică cu nimic unul de filologie sau orice alt profil, atâta timp cat iei Bac-ul şi admiterea.
Baftă!

| aliceflorentina a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa dai la stiinte ale naturii, bio-chimie pentru ca chimia o intelegi altfel la liceu si fizica la fel oricum nu mai bac la fizica sau chimie daca tu vrei sa devii farmacista
Nici eu nu le aveam cu chimia si fizica si am dat la acest profil si am ajuns in clasa a 11a fără sa am problema laughing