| andreea567890123 a întrebat:

Hei TPU, se spune ca tehnica dentară va dispărea, ca vor apărea imprimante 3D, dar asa se spune si de contabili la apariția calculatoarelor si nu a fost asa. Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate, intr-un viitor mai apropiat sau indepartat se va rezolva si tehnica dentara 3D, desii acum se pot face implanturi si operatii sub microscop.
In ce priveste aparitia calculatoarelor si contabilii este perfect adevarat! Lucrez in occident de 20 de ani si toata contabilitatea se face numai pe computer, iar platile, incasarile si transferurile internationale, se fac online.
De cativa ani lucram si fara hartii, totul se pastreaza in format electronic. raportarile de TVA, taxe si balanta/bilant se realizeaza numai online, cu parola si adresa de email sau username. Totul este electronic in ziua de azi, fara sa te mai deplasezi nicaieri, ca sa trimiti documente, sa le depui la taxe sau sa platesti taxele, furnizorii, ori angajatii.
Nu stiu cand va ajunge asta si in Romania, dar occidentul o are deja implemetata si functionala, de ani buni.

| anonimg a răspuns:

Sunt scumpe și așa lucrările dentare; dacă le mai face și 3D, mai bine rămâi fără dinți în gură?

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, imprimantele 3D nu "vor apărea". Ele există deja, și sunt folosite pe scară largă. Clinicile stomatologice de top (chiar și de la noi) au scannere și imprimante 3D de ceva vreme.

Dar nu vom avea prea curând roboți capabili să ia decizii și să facă intervenții stomatologice pe cont propriu, fără să mai fie nevoie de intervenție umană.

Tehnicienii dentari nu se ocupă doar cu sculptarea de măsele, ci cu multe alte aspecte ale domeniului. Roboții pot prelua anumite activități care presupun foarte multă repetitivitate, și le pot ușura pe altele.

Dar cum dantura și problemele fiecărei persoane sunt unice, elementul uman din tratamentele stomatologice nu va putea fi eliminat prea curând.

Apariția internetului și a softurilor de învățare a dus la dispariția profesorilor? Nu. Apariția mâncărurilor preambalate a dus la dispariția bucătarilor? Nu.