| Rebel23 a întrebat:

Heii,am nevoie de ajutor.Sunt in clasa a XI-a la mate info,totuși visul meu este sa ajung dentist dar sunt cam paralel cu chimia, in schimb la biologie merge bine.Intrebarile mele sunt:
-Ce medie de admitere îmi trebuie pentru facultatea de medicina?
-Pot sa aleg,de exemplu sa ma duc pe o singura ramura,cum ar fi medicina dentară(cred ca așa se numește,nu sunt sigur)?
-Pot sa fiu admis doar cu notele de la bac(Matematica,Romană și Bilogie)sau mai trebuie sa dau niște probe sa fiu admis?
Dacă am posibilitatea sa dau pe o singura ramura cum am menționat mai sus, trebuie sa fac și chimie?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Dai examen obligatoriu la chimie organica si anatomie, bacul nu are treaba cu admiterea la facultatea de medicina dentara. Trebuie sa te apuci serios de invatat la chimie, ai un an de recuperat (clasa 10), majoritatea viitorilor medicinisti fac meditatii la chimie. daca mai ai intrebari, da-mi mesaj.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In Timisoara e facultate separata pentru stomatologie, nu tine de medicina

| alex15ccc a răspuns (pentru Adry05):

Nu este adevarat, facultatea de medicina dentara este localizata in Universitatea de Medicină și Farmacie Victor Babeș, precum si in restul universitatilor din tara.

| Adry05 a răspuns (pentru alex15ccc):

A lol ok. Vara-miu e la aia si chiar aveam impresia ca sunt separati de medicina

| Cannibal a răspuns:

Http://fmforadea.ro/admitere-2019
Sper ca acest link să te ajute.