| AlaskaYoung17 a întrebat:

Heii TPU! Cum as putea ajunge sa fiu profesoara sau invatatoare?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru "educatoare-învăţătoare" este suficient să faci un Liceu Pedagogic cu această specializare :)

În plus, dacă doreşti să predai o anumită disciplină, atunci faci o facultate în acel domeniu şi fiecare facultate are un "Modul psihopedagogic" - vezi detalii la linkul :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/modul_pedagogic/

http://www.utcluj.ro/dspp/modul-psihopedagogic/
Dacă faci şi acest "Modul psihopedagogic" Nivelul I, atunci poţi preda la ciclurile primar şi gimnazial - iar cu Nivelul II poţi preda la liceu.

Sau, poţi face P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ).
Dacă termini specializarea P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ) poţi fi "Profesor pentru invatamantul primar si prescolar" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/......scolar.php

Dacă termini specializarea Pedagogie poţi fi "Profesor discipline psiho-pedagogice (cu conditia absolvirii si a masteratului de specialitate), profesor de „Cultura civica/Educatie civica" la nivel gimnaziu, profesor de sprijin, consilier scolar, referent de specialitate in invatamant, coordonator programe educationale, profesor documentarist, animator socio-educativ" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/specializari/pedagogie.php

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie liceu pedagogic pentru educatoare sau invatatoare si facultate pentru profesoara. Apoi trebuie un examen de titularizare, adica de definitivare pe post.

| wolder a răspuns:

Faci o facultate in domeniu, apoi dai un examen

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru învățătoare îți trebuie liceul iar pentru profesor îți trebuie o facultate.

| Anonimuserr a răspuns:

Pentru a fi invatatoare nu ai nevoie de facultate ci doar de liceu si atat. E indicat totusi un liceu pedagogic sau daca nu orice liceu e bun + trebuie ca acea scoala generala sa aiba posturi pentru invatoare dispoinbiile.
Pentru a fi profesoara treuei sa faci facultate. Depinde de ce materie vrei sa fi profesoara pentru a face facultatea pe domeniul respectiv. Nu strica si un master.