| Renes a întrebat:

Heiii.
Mi-ar placea sa fiu profesoara de romana sau matematica.
Ce-i drept nu prea ma pricep la mate dar mi-as dori foarte mult asta.
Deci intrebarile mele sunt:
1.Se castiga din asta?
2.Ce facultate trebuie sa faci? Si cat timp?
3.Credeti ca cineva care nu prea le are cu matematica, poate fi profesor de acest obiect?

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

La noi nu prea se castiga. Afara, da, insa trebuie sa fii bun, adica : cunostinte, comunicare, atitudine.

| Renes explică (pentru costis):

Asta ziceam, nu prea le am cu mate, dar mi-as dori extrem de mult sa fiu profesor.

| costis a răspuns (pentru Renes):

Alege si tu alt domeniu. Doar ca un exemplu, am cunoscut doi profesori de sport, la o scoala primara. Acum sunt in Islanda, profilati pe gimnastica, tot la o scoala. Eu daca as putea sa intorc timpul, as alege biologia sau calculatoarele.

| Lette a răspuns:

1.nu,nu se gastiga deloc bine 3.nuuu,trebuie sa le transmiti copiilor acea dragoste pentru matematica.Asa ca, ultima varianta se taie 2.Pentru a fi profesor de romana, trebuie sa faci Facultatea de Litere(dureaza 4 ani)

| Renes explică (pentru Lette):

Chiar imi place matematica.
Asta e problema, insa din raspunsurile voastre reiese ca daca faci munca grea si te axezi pe un lucru nu poti sa il realizezi.

| sweetnatasha a răspuns:

Eu consider ca nu vei putea practica niciodata ceva ce nu-ti place.Ai putea invata in timp matematica dar tot te vei lovi de probleme si ecuatii pe care nu vei reusi sa le rezolvi iar atunci va fi prea tarziu sa renunti. Aplica pentru ceva ce iti place.De castigat nu as putea spune ca se catsiga bine, invatamantul din Romania este si va fi slab cotat intodeauna, vei putea acorda meditatii contra-cost si vei avea parte de un venit suplimentar.Va trebui sa urmezi o facultate timp de 4 ani apoi inca vreo 2 ani pentru liceenta,master, colegiu pedagogic, etc, in concluzie multi ani. Exista avantaje si dezavantaje, opteaza pentru ceva ce iti place sa faci si sa nu dai inapoi orice ar fi! Mult succes!

| xDDDDDD a răspuns:

Pei daca nu stii matematica cum vrei sa le predai copiilor materia? E ilgoic ce zici tu acolo!