| IulianMMI a întrebat:

Deci nu stiu cum sa explic...
Dupa ce timp de 8 ani am reusit sa obtin note foarte mari fara sa invat acasa, am ajuns la unul din cele mai bune licee din Galati, poate chiar cel mai bun, notele mari se obtin greu, dar la BAC se iau note mari.
Aici cred ca traiesc un cosmar, nu iau note mari deloc, dar nici mici, sunt in primii 7-8, dar mi-as dori ca in viitor sa plec la o universitate in strainatate si imi trebuie medie mare(peste 9).
Mai sunt si pe Mate-info intensiv si nu inteleg deloc informatica.
Intrebarile mele sunt:
Cum as putea sa dau randament mai mare la invatat?
De unde invat informatica? Simt ca o sa trec la limita
Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt bun la matematica, fizica si romana, dar nu inteleg materia principala a profilului meu, sa trec pe alt profil?

1 răspuns:
| SofianAdrian20 a răspuns:

Salut, si eu sunt in exact aceeasi situatie ca tine, note mari in 1-8 fara prea mult invatat, cel mai bun liceu din oras etc.
Tot la mate-info intensiv sunt si eu si tot ce te-as putea sfatui sa faci e sa te apuci de pregatire daca vrei sa te bazezi pe asta in viitor pentru ca informatica nu-i ca engleza sa o poti invata singur acasa. Eu de exemplu nu vreau sa ma bazez pe informatica, a fost o alegere cam proasta sa zic asa. Bacul il poti sa si la altceva (bio/fizica/chimie) daca asta-i una din probleme.
De trecut la alt profil nu stiu ce sa-ti spun, e bataie mare de cap + ca nu o sa mai ai acealeasi avantaje cum ar fi 7 ore de info dintr-a 11-a si mai putine ore inutile. happy Concluzia e ca daca vrei sa inveti informatica dar profesorul de la liceu nu-i cel mai potrivit pentru asta, eu zic sa te apuci de pregatire sau sa inveti algoritmi din manual/culegere (ce folosesti la clasa) si sa lucrezi probleme de pe pbinfo.ro. Sper ca te-am ajutat, bafta in continuare!