| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Hey. Vreți să îmi povestiți despre profilul științe sociale?
-la ce materii dau teză(în cei toti 4 ani, între ce materii am de ales, la ce materii sunt obligata sa dau)?
- ce se face la mate, fizică, chimie și bio? Din cate stiu se fac primii 2 ani si doar 2 ore pe saptamana. Ce se preda? O sa te bata profii la cap sa inveti la aceste materii?
-la intensiv engleza se dă teză la engleza? Sau bac?
- Eu nu ma prea pricep la latina si franceza. O sa trebuiasca sa învăț cat de cat la vara? Se axeaza pe asa ceva?
-E mult de tocit? Poti sa înveți unele chestii si "logic?
Stiu ca depinde si de liceu.
Dati-mi cat mai multe informații care credeti ca mi-ar fi de folos, nu doar raspunsurile la intrebarile mele. Și cei care ati fost la științe sociale cum vi se pare? Eu vreau sa dau la litere si sa devin profesoara de romana(sau acesta este planul meu acum, poate in clasa a 12-a o sa se schimbe). In fine, nu stiu exact ce facultatea trebuie sa urmez ca sa devin profa'. Credeti ca o sa ma ajute profilul? Ar trebui să merg la filo? Am scris prea mult, dejahappy Sper sa imi raspundeti!❤

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| whydsh87sd a răspuns:

Iti atasez acest link
http://cdloga.ro/specializarea-stiinte-sociale/
Tezele
Se susțin din următoarele discipline:
-limba şi literatura română
-logică/psihologie/economie/filosofie (în funcţie de anul de studii)
-engleză
-istorie sau geografie (la alegere).

La mate, fizica(2ore), bio si chimie (o ora) este lejer. Profesorii nu pun presiune pe tine. Mate vei face tot 2 ore pana in a12a dar va fi ca o ora de relaxare. La intensiv engleza se da teza pentru ca si la profil normal se da teza. La latina toti sunt varza si pana la urma nu e filo sa dai teza din latina.L a franceza o sa inveti pe parcurs, incetul cu incetul, poti trece si pe germana dar e ok si asa. De invatat ai oriunde, nu e totceala daca inveti logic (poti face asta la orice materie).
Bac se da din romana(toata tara da), istorie(proba obligatorie a profilului uman) si o materie la alegere - vezi in link.
Pt a deveni profa de romana trebuie sa mergi la facultatea de litere, unde ai posibilitatea sa-ti alegi dubla specializare(romana engl, engl romana, ro fr, fr ro, germana ro, ro germana, etc). Aceasta dureaza 3 ani. Totusi eu te-as indruma catre socio ca la romana tot una e, ai bacul mai usor la romana si nu faci atata latina si nu dai teza din ea. In plus ai materii precum geogra la care chiar vei invata lucruri folositoare.
Sper ca te-am ajutat

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru whydsh87sd):

Multumesc! Chiar m-ai ajutat! O sa merg pe științe sociale happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul asta e asemanator cu cel de filologie, deci daca dai la stiinte sociale o sa freci menta 4 ani si nu vei avea niciun stres, pentru ca e un profil usor. Eu la filo am fost si mi-a placut foarte mult, chiar mi-e dor de liceu sincer. laughing
Merita sa mergi si la filo si la stiinte sociale, dar ca sa devii profa de romana mai bine mergi la filo.
Si la materii ca mate, fizica, chimie, economie si tot ce tine de matematica sa stii ca nu se face mare lucru. Profesorii care predau materiile astea nu prea au pretentii de la cei care sunt la uman.

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru anonim_4396):

Pare interesant si la filo, dar mă tentează mai tare științe socialehappy Oricum daca la liceul unde vreau eu sa merg nu intru pe științe sociale merg pe filo, si daca n-am medie nici de filo merg la alt liceu pe științe sociale. Complicat happy

Răspuns utilizator avertizat