| Anonim33123 a întrebat:

Heiii, vreau sa dau mai departe la un liceu national, la profilul "stiinte ale naturii" de unde mi-ar placea sa continui la Facultatea de Medicina. intrebarea mea este : cum este la stiinte ale naturii? voi regreta? de ce? P.S >- Sunt fata, in clasa a5a am avut media 9, 85 si intr-a 6a 9, 84,imi place mult chimia de clasa a7a.

Răspuns Câştigător
| Veritas a răspuns:

Dacă n-ai probleme cu chimia trebuie să-ți faci griji cu biologia și fizica. Dacă nu le ai cu astea te sfătuiesc să nu dai. Mai trebuie să știi și mate deoarece o să faci destule ore de mate și o să dai și bac. Deci dacă îți plac biologia, chimia, fizica și te descurci cât decât la mate poți să dai liniștită. Și eu aș vrea să dau tot la științele naturii deci știu despre ce vorbesc. Nu vei regreta dacă dai la facultate poți să te faci doctor și dacă vei fi foarte bună te poți duce în străinătate.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca vrei sa faci medicina, atunci nu cred ca "stiintele naturii" este cea mai buna optiune. La medicina, ai nevoie de cunostinte de fizica, in special optica, si de chimie, chimie organica. La un liceu de profilul mentionat, se pune accentul pe biologie, chimie, geografie, geologie, ma rog, stiintele naturii. Daca vrei sa mergi cumva la agronomie, geografie, geologie, paleontologie sau alt profil din asta, atunci merge, dar pentru medicina, eu zic ca mai bine mergi la real, mate-fizica sau fizica-chimie.

| dbcovrigeldb a răspuns:

Sunt in clasa 9-a cu profilul ''stiintele naturii''.
Deci, daca o sa optezi pentru un liceu prestigios, ti-as propune sa te gandesti de 2 ori inainte de a face acest pas.
Insa, daca vei alege un liceu asa, la nimereala poti sa mergi linistita.
Cel mai important e sa inveti regulat.
Te puuup :*