| CatWithATat a întrebat:

Hello, am o problemă și mă stresează. În Februarie am venit la Satu Mare să stau cu sora mea și pe 13 Februarie mi s-a făcut contract de muncă la o fabrică. Dar eu nu mai vreau să stau în Satu Mare, plus că imediat am BACul și trebuie să mă și pregătesc acasă pentru asta fiindcă n-am avut timp de nimic. Perioada de probă este de 90 de zile. Inițial voiam să stau până luna viitoare să fac măcar 3 luni dar m-am răzgândit. Dacă ești în probă mai trebuie să respecți preavizul? Și încă ceva, dacă nu menționez locul ăsta de muncă în CV pentru următoarea angajare este vreo problemă?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare scrisa, fara motivare si nu trebuie sa stai in perioada de preaviz, conform art.31, alin.(3) din Codul muncii, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."
In viitorul CV poti trece perioada lucrata acum.

Răspuns utilizator avertizat