| axxy a întrebat:

Hello.big grin Pentru cei care inca nu sunt studenti, ce facultate v-ati gandit sa urmati mai departe? Si cei care sunteti, la ce sunteti? Va place si credeti ca ati ales ceea ce vi se potriveste?
Eu sunt momentan la liceu, la filologie.Nu sunt sigura ce as vrea sa fac dupa si ar trebui sa ma hotarasc.In familie am foarte multi doctori, sunt atrasa de medicina dar ma sperie efectiv matematica, fizica si stiu ca pentru admitere imi trebuie asa ceva, si asta ma determina sa renunt. Voi ce spuneti?straight face. Mie imi plac in general stiintele socio-umane, imi place franceza, istoria. Ce m`ati sfatui sa fac? straight face[Tin sa mentionez ca sunt foarte ambitioasa si daca imi propun sa dau pana la urma la medicina, am sa invat la materiile pentru admitere insa m`as chinuii f mult happy ]
Sunt foarte nehotarata. orice sfat e bine venit.Multumesc.

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt la mate info si voi alege medicina.
Daca iti plac materiile de uman te-ai putea face profesoara de istorie/franceza sau un translator.NU conteaza ce sunt cei din familie, ci conteaza ceea ce iti place tie.

| Lora a răspuns:

Arhitectura sau inginerie as vrea

| Hypathia a răspuns:

Eu sunt la istorie, da mi se potriveste, vreau sa lucrez la arhivele statului. Bafta, indiferent de alegerea pe care o vei face!

| mirunaioana a răspuns:

Eu, de abia anul viitor voi intra la liceu, tot la filologie.Intr-adevar,ma pricep la limbi straine, romana, istorie etc.Insa ma intreb daca n-ar fi mai bine sa ma duc la real pentru ca am mai multe optiuni la facultate.Insa am ajuns la concluzia ca umanul m-ar face fericita si nu pot sa ma duc undeva unde stiu foarte bine ca nu mi-ar placea.Si eu sunt o fire ambitioasa si imi doresc sa fac facultatea in alta tara. Dreptul. Mie mi-ar placea sa fiu Judecator asa ca nu am nimic de pierdut.Sau Jurnalism, pentru ca sunt buna si in domeniul acesta.Sau in caz ca ma voi razgandi, Medicina desi mi-ar fi greu sau Stiinte penale si politice.Insa lucrurile acestea ma definesc pe mine.Si ma voi hotari la momentul potrivit.Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa alegi ceea ce-ti place si crezi ca vei face cu placere toata viata.Mult succes! Viitorul e in joc, gandeste-te Foarte Bine ce te caracterizeaza cel mai bine si nu te lasa nici sa mori de foame si Fa Alegerea Corecta!
P. S:Mi-ar placea si facultatea de Psihologie, Filozofie, Litere, Limbi Straine sau Istorie dar nu ma pot duce pentru ca as muri de foame cu salariile care se dau acum!
Tu Alegi!

| PhaseMorphXR a răspuns:

"Arhitectura sau inginerie as vrea"

Cu toata caldura si bunatatea, va indemn sa va ganditi nu bine, ci BINE, inainte sa va ganditi sa dati la arhitectura. Nu e joaca aici si nu e pentru cei sensibili. Nu se poate compara cu nicio alta facultate in afara de medicina.
Eu sunt in anul 3 la Arh. si incep sa regret profund. Admiterea e grea, insa eu am fost avantajat cu un talent masiv in desen, vedere spatiala, matematica/geometrie etc. si pot spune ca dupa anul 2 talentul in desen egaleaza cu 0. Stiu ca foarte multi se orienteaza dupa asta, "am talent, dau la arhitectura". Mare greseala, arhitectura nu inseamna desen. Inseamna maxim 3 nopti de somn pe saptamana, obsesie fata de constructii si orase, si o placere permanenta in a face incontinuu schitze si planuri care dupa prima sedinta de corectare sunt reduse la 0. Apoi o iei de la capat, si inca o data... si inca o data si asa mai departe, pana ajungi la recorduri de 4, 5 nopti nedormite inaintea predarii.
Ganditi-va bine si asigurati-va ca asta e pasiunea vietii voastre, altfel nicio sansa.

Cat despre inginerie, depinde de domeniu... in principiu trebuie sa-ti placa matematica si fizica, dar e ceva mai plauzibila.

| Amy90 a răspuns:

Buna,

De alegerea asta depinde viitorul tau asa ca fi foarte atenta la alegerea facuta. Si eu am facut filologie si mi-am dat seama ca daca urmez ceva pe uman mai departe nu am niciun viitor, poate ca traducator da, dar si in cazul asta sunt foarte multi. Am incercat o specializare care sa cuprinda cam tot si am ales Asistenta Manageriala sau Management si nu regret. Fac materii din toate domeniile si cum si mie mi-a fost frica de matematica, aici am scapat, am dat de materii, oricum utile pentru viitor insa reale cum ar fi economia si statistica. Eu nu zic sa alegi si u la fel insa sa te axezi pe ceva util in viitor in domeniul administrativ, in niciun caz financiar sau bancar. Sau daca ai zis ca ai multi medici in familie poti face o fac de tehnica dentara cum a mai spus si cineva. Mult succes!

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu as opta pentru Facultatea de psihologie, sau Limbi straine. Stiu ca sunt 2 obiecte total diferite. dar ma atrag stiintele sociale (ca si pe tine), dar si limbile straine happy. E foarte bine ca esti ambitioasa si ca vrei sa urmezi o facultate. Daca ma imbolnavesc o sa vin la tine sa ma vindeci! Bafta! happy
Gbu :]

| LovعlyFeelings a răspuns:

Si eu am o problema cu matematica, mai ales, fizica. Te poti face medic dentist, se castiga foarte bine insa trebuie sa cunosti foarte bine partile corpului uman [ gura ]. Sa stii cum se numesc acei dinti, cum se pune o plomba etc. Daca esti pasionata de franceza poti merge spre traducator. happy
Eu sunt spre design si sunt foarte multumita.
Viitorul tau este in joc! Bafta!

| will_4908 a răspuns:

Eu sunt la un liceu economic, invat predominant contabilitate, economie, asigurari si contracte economice. Dar nu voi continua facultatea pe specializarea asta ci ma voi duce la Drept.