| lorenmorgan a întrebat:

HeY! cei care invata de designer vestimentar puteti sa-mi spuneti cite ceva despre aceasta profesie e grea sau e usoara?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este pe scurt un mare fâss! Toci o grămadă de bani pe facultate, materiale, documentaţie, licenţă, masterat, etc. Îţi faci speranţe pentru ca în final să ajungi în cel mai bun caz un croitor mediocru.
Pentru a ajunge în top este nevoie de foarte mulţi bani, publicitate, piaţă de desfacere etc.

| mixxjim a răspuns:

Asta este o meserie pentru persoane cu foarte mult talent si pasiune pentru aceasta meserie, nu o faci doar ca sa faci ceva. Daca ai talent si chiar iti place mergi si da admitere, o sa-ti gasesti calea cumva daca esti pasionata. Altfel e ca orice alta meserie, daca o faci doar ca sa faci ceva nu ai rezultate stralucite si te si chinui toata viata facand ceva ce nu-ti place cu adevarat. Gandeste-te realist ce ti-ar placea sa fii (nu cosmonaut, de exemplu) si daca ai invatat suficient de bine pentru a avea acces la acea profesie si mergi acolo. Succes!

| elly2love a răspuns:

E greu. dar nici foarte greu, e multa munca, am o verisoara care se ocupa cu asa ceva, dar faza e ca nu ajungi din prima la designer vestimentar, mai intai parcurgi niste pasi, de la croitor, la designer si tot asa.
E destul de munca...
Zic si eu ca si Arthur, are dreptate mai bine te-ai orienta spre alt domeniu. big grin
Sper ca te-am ajutat big grin

| lorenmorgan explică (pentru elly2love):

Omg! nu stiu dar la care profesie sa ma orientez (

| elly2love a răspuns (pentru lorenmorgan):

Nimic nu e usor. si ai putea sa te orientezi spre alt domeniu. dar daca simti ca ai talent si crezi ca te poti descurca ca designer vestimentar eu zic sa incerci... daca nu gaseste-ti ceva pe masura happy In plus fiecare meserie este grea xD Te pup si succes big grin