| Alecsandriii a întrebat:

Salut, doresc sa întru la o facultate de medicina.
Am auzit ca facultatea din Sibiu ULBS, pentru admitere întrebările sunt numai din biologie (la alegere).
Si vreau sa știu daca asa este, nu prea ma împac cu orele de chimie pentru ca asa mergeam la Timișoara unde sunt 60 de bio si 30 de chimie.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Păcat,în aia 6 ani faci și chimie la greu.

| WhiteLife a răspuns:

Nu stiu legat de Sibiu, dar stiu ca la Oradea la Medicina se poate alege biologie sau chimie (deci poti da doar din bio). Daca nu gasesti aproape de tine, poti face cum fac majoritatea, adica invata sa ia maxim pe grilele de bio si cele de chimie le tocesc (cele teoretice), iar la probleme pun la nimereala (oricum nu va ramane timp pentru rezolvare).

| Alecsandriii explică (pentru WhiteLife):

M am gândit si la asta...
Pai si la Oradea de exemplu, sunt la prima vedere?
Sau daca e sa zic ca aleg Timișoara, după in facultate ce ma fac cu chimia?

| WhiteLife a răspuns (pentru Alecsandriii):

Nu stiu daca la Oradea sunt la prima vedere, dar in cel mai rau caz sunt foarte apropiate cu ce e la examen. Pana la urma foarte multi se bazeaza pe faptul ca pot invata doar grilele (fara materie). In facultate legat de chimie faci doar biochimia, unde sunt putine reactii si sunt ceva notiuni de chimie de baza, atat. In rest este teorie, foarte multa teorie. La Cluj, daca nu ma insel, mai fac inca o materie care are legatura cu chimia (deci 2 in total). La restul nu stiu. Te asigur ca foarte multi elevi care nu stiu chimie (sau cel putin asa zic ei, pentru ca cred ca trebuie sa stie absolut tot) nu doar ca intra, dar se si descurca la Medicina happy