| Blackrose18 a întrebat:

sunt la liceu si efectiv nu simt atractie pentru altceva decat pedagogie, vreau neaparat sa urmez facultatea de litere dar simt ca parca nu e destul...credeti ca trebuie sa nu ma mai stresez si sa merg pe drumul meu?

9 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Să termini o facultate anume doar pentru aprobarea altcuiva, fie și a părinților, e o mare tâmpenie. Am ales prost facultatea și nici nu a fost vina alor mei, ci a mea, și crede-mă să faci o facultate neatractivă poate fi horror. ( ah și nici dacă vei face o facultate la opțiunea alor tăi nu va fi vina lor, ci a ta că ai acceptat ) Acum sunt fix unde trebuie happy
Mergi pe drumul tău pentru că oriunde altundeva vei fi, e posibil să regreți că nu ai luat tu decizia, bună/ rea măcar să fie decizia ta. Nu va face altcineva job ul tău ca să te iei după ce " ar trebui "
Apropo, profesor devine oricine, un profesor bun, nu, tu poți deveni unul bun ^^

Răspuns utilizator avertizat
| Gabryel85 a răspuns:

Inteleg ca vrei sa te faci profesor de limba romana sau limbi straine. De ce trebuie sa te stresezi?

| Blackrose18 explică (pentru Gabryel85):

Simt ca nu e destul, e ciudat sentimentul asta, dar simt ca e ceva banal, toata lumea imi spune asta desi mie chiar imi place... ai mei ma bat la cap cu ingineria, academia militara...ca cica profesor devine orice prost.

| Gabryel85 a răspuns (pentru Blackrose18):

E adevarat ca Academie militara nu termina toata lumea. Dar daca nu te atrage cu nimic, va fi doar un chin prelungit pentru tine.

| NLS a răspuns (pentru Blackrose18):

Un profesor BUN iti garantez ca nu devine orice prost.

Romana e o materie de baza (si asa trebuie sa ramana), iar in ultimii 10-15 ani, desteptii de la minister si-au batut joc de programa, e dificil si pentru multi profesori sa atraga elevii de partea lor, sa le mai insufle dragoste fata de aceasta materie, fata de lectura in general, si fata de gramatica.
Pentru majoritatea (elevilor), romana inseamna niste "eseuri" inutile, de tocit/invatat pe de rost.
Nu am invatat in viata mea o caracterizare pe de rost, sau alte teme pentru capacitate/bac, nici macar ca tema nu le prea faceam.
Insa am citit operele, si am invatat ce trebuie sa cuprinda fiecare tema (structura).
Iar la examene a fost o joaca.
In fine...
Daca va fi vorba despre remuneratie, poti deveni si translator, dar aici depinde ce limbi straine iti plac. Se cauta inca germana, iar mai nou limbile scandinave, si in unele orase mari - araba sau chineza.

| Blackrose18 explică (pentru NLS):

Pe mine ma atrage lectura, tot ce tine de carti, de limba romana, literatura limbii romane, sunt genul acela comunicativ, visător, si tânjesc dupa aceasta meserie, o sa renunt la alte ganduri si ma voi axa pe asta.

| SetYourselfFree a răspuns:

Salut! as vrea sa iti spun mai multe din viata studenților de la litere(eu nu am facut facultatea asta, dar m-am interesat despre ea. )la litere te pune sa citesti carti despre shakespeare si tot felul de balade germane.Am auzit ca poti invata foarte bine o limba străină făcând alta facultate.Nu se face conversatie mai deloc.Colac peste pupaza, la limba la care te înscrii incepator profesorii o sa te ia drept stiutor si te baga in literaturi si gramatici care mai de care. Iarasi am auzit ca se gaseste foarte greu de munca in domeniu, pana si cei care au terminat limbi exotice, care intr-adevar sunt cele mai bine platite. poti lucra in domeniu obținând un atestat de limba, fara a te mai complica cu facultate.nu am vrut să te descurajez sau ceva, dar am vrut să subliniez ideea că trebuie sa învățăm din greșelile altora.

| Blackrose18 explică (pentru SetYourselfFree):

Eu nu vreau sa fac traduceri laughing))) vreau sa devin profesoara.