| dvdjanz a întrebat:

Hey, vreau sa dau la medicina, dar am luat in considerare si medicina militara. Am intrat pe forumuri unde zic ca tai frunze la caini, dar majoritatea sunt din 2010. Vreau sa stiu daca s-a schimbat ceva sau daca merita si se poate face orice rezidentiat, plus niste pros and cons..Multumesc!

6 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Din cate stiu eu Medicina militara exista doar la Bucuresti si Targu Mures si e foarte mare competitia. Toate locurile sunt la buget, cazarea e gratuita in regim de cazarma, trebuie trecute probe fizice si un control medical amanuntit. Sunt putini absolventi fiindca multi renunta pe parcurs. Dupa poti sa lucrezi la Spitalul Militar, in baze militare, foarte rar si putin probabil sa ajungi in teatrele de razboi. Inchisorile si pentineciarele nu tin de Ministerul Apararii, nu au treaba. Optiunile de rezidentiat sunt oarecum limitate in functie de de ce au ei nevoie, depinde si cat esti tu de flexibil. On general esti Mai bine platit si iesi la pensie de tanar. Este una din putinele faciltati in urma careia ai un loc de munca asigurat dar cam trebuie sa mergi unde te repartizeaza.

| NakedWarrior a răspuns:

Tai frunze si la alte animale acum, porci, pisici. Acum serios, nu am idee nu sunt in domeniu, dar avand in vedere ca nu prea mai sunt razboaie nu ai pe cine sa vindeci. Presupun ca majoritatea sunt repartizati prin inchisori si penintenciare sa ai grija de prizonieri. Cred ca sunt unii mai norocosi care prind loc pe la baze militare, dar nu cred ca sunt prea multe. Inca o data spun, nu sunt din domeniu si nu cunosc pe nimeni, am tras doar niste concluzii logice, spor

| dvdjanz explică (pentru NakedWarrior):

Inteleg ce zici si poate fi adevarat, ne fiind razboaie, nu te solicita nimeni...Multumesc!

| NakedWarrior a răspuns (pentru dvdjanz):

Nefiind se scrie legat, spor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dvdjanz):

Un medic militar, in timp de pace, desfasoara aceiasi munca precum un meic civil si in plus:
1. Merge in aplicatii, tabere de pregatire militara.
2. Asigura intocmiea documentelor de mobilizare a partii medicale pentru un eventual razboi.
3. Pregateste, din punct de vedere medical, personalul militar al structurii din care face parte pentru interventii de prima urgenta pe campul de lupta.
4. Pregateste - in a doua specialitate - militari pentru funciile de sanitari si brancardieri in lupta, dar si la pace.
5. Verifica modul de pastrare a igienei in cadrul unitatilor, in special la punctele de hranire.
6. Intocmeste planul profilactic pentru prevenirea bolilor in unitate si-l supune aprobarii comandantului.
V-am dat doar cateva sarcini - ele fiind mai multe - pentru ca sa va dati seama ca nu sta degeaba.

Dar cea mai intensa activitate este cea care este ca aunui meic de familie:
- conduce infermeria unitatii;
- da consultatii personalului militar;
- face sau dispune tratamente de urgenta;
- trimite militari la spitale sau laboratoare
- elibereaza retete.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dvdjanz):

Si inca ceva: medicul militar nu lucreaz numai 7 ore. El trebuie sa participe la toate activitatile militare ale unitatii.