| Cannibalshaiajsbbd a întrebat:

Heyyy, sunt in clasa a opta și am note sub 4 doar la mate și ași vrea să merg la un liceu profesional (frizerie) doar ca nu știu dacă pot sa intru direct sau dacă repet a opta din nou

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repeti cl. a VIII-a doar daca ramai corigent la matematica si nu reusesti la examenul de corigenta, astfel ca vei ramane repetent.
Trage tare si vei reusi sa obtii cel putin media 5, vei promova clasa si vei participa la evaluarea nationala.
Daca vei obtine nota de admitere necesara vei putea intra la liceul si profilul dorit. Succes!

| darrio2007 a răspuns:

La notele pe care le ai, ramai repetent. Daca nu iei corijenta.

| ioana748 a răspuns:

Ai nevoie de clasa a Vlll-a.
Poate reusesti sa nu ramai repetent.
Daca ramai, trebuie sa repeti clasa a Vlll-a.
Succes in ce-ti doresti.

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă vrei sa mergi la profesionala, poți merge și fără examenul de capacitate ( evaluarea națională).

| SimonaLola a răspuns:

Trebuie să dai examen pentru a putea intra la orice liceu (fie acela și cel mai prost). Te sfătuiesc totuși să mai înveți măcar pentru nota 6-7. Ce salariu poți avea ca frizer...