| Live100 a întrebat:

Hello, tuturor! De ceva timp mă tot gândesc la posibilitatea de a da la medicină. În trecut nu voiam să aud de asta, susțineam că nu am tăria necesară și că nu aș fi capabilă să învăț atât. Acum însă, mă tot gândesc și parcă ceva mă atrage. Meseria în sine este extraordinară, admir și apreciez cu adevărat doctorii.
Totuși știu ca materiile predominante sunt biologia și chimia. Cu chimia nu sunt pe aceeași undă, dar cu multă voință sunt sigură că aș reuși. La fel, cei 6 ani de facultate nu sunt un basm, ba dimpotrivă, e mult de învățat. Nu asta ar fi problema, cine își dorește cu adevărat o face și nu vede un obstacol în asta, dar ma gândesc cum ar fi să muncesc pe brânci atâția ani nefăcând nimic altceva?
Si ce calități sunt necesare pentru a deveni doctor?
Astept cât mai multe păreri! Multumesc tuturor!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si ce calități sunt necesare pentru a deveni doctor?
Compasiune.

| Live100 explică (pentru sadrian46):

Am compasiune. Hah, fără falsă modestie, pot spune ca latura mea empatica e poate prea mult dezvoltata!?

| SingleForOne a răspuns (pentru Live100):

Da, dacă este prea mult dezvoltată, devii prea atașat de pacienți, carieră, locul respectiv, colectivul, etc. La un moment dat vei avea depresie când lucrurile nu merg după cum te așteptai.

| sadrian46 a răspuns (pentru Live100):

Hah, dar te doare și pe tine, când pe pacient îl doare? Dar când diseci cadavre la anatomie, cum te simți, hah?

| anonimg a răspuns:

Ca și calități trebuie să ai empatie față de oameni, mai ales de cei care au nevoie de ajutor medical.
Trebuie să nu ți se facă rău când vezi sânge sau altceva de felul acesta.
Sau poți să rămâi pe partea de biologie și să studiezi la microscop analizele medicale.

| Eireann a răspuns:

Compasiunea e esentiala dar nu e singura calitate necesara. Gandire critica si analitica, abilitati de comunicare si relationare, munca in echipa si multe altele.

| Live100 explică (pentru Eireann):

Eu cred ca detin toate aceste calități, dar rămâne de văzut. Multumesc!?

| Eireann a răspuns:

"La medicina se intra greu si abia dupa ce intrii incepe greul" - asa zicea un coleg de-al meu. Cu chimia trebuie sa te imprietenesti la catarama, nu te uita ca se preda biochimie doar un an, o sa ai nevoie de ea in toata facultatea si toata cariera.
Asta cu invatatul e adevarat, e foarte mult de invatat dar nu faci numai asta. Ai timp si de iesit in oras cu colegii, de petreceri, de un iubit sau o iubita, excursii, concerte, hobbyuri, etc. si o sa ai mare nevoie de toate astea fiindca stresul e mare.