| tzze a întrebat:

In aceasta vara am dat la facultate, nereusind sa intru unde mi-am dorit. Cu toate acestea dosarul de rezerva m-a adus in zona : eu imi doream sa intru la Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar, urmand sa imi urmez visul de a fi educatoare. Am intrat insa la Psihologie, care as putea sa dau examene de echivalare in anul 2 de studii. Acum vine intrebarea care ma framanta cel mai tare : a fost cineva in situatia asta? Stie care e procedura? Sau macar daca exista cursuri in cadrul facultatii in urma carora as putea sa ajung totusi la catedra? O alta intrebare ar fi cu cariera in Psihologie, care nu e chiar atat de neplacuta zic eu - ma interesa daca cineva a parcurs acest drum si are vreun sfat.

O zi frumoasa tuturor, astept raspunsuri sincere happy

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Da se poate, niciodata nu poti sti unde te duce viata si plus ca la gradinitele particulare, de exemplu, nu stiu daca e necesar sa ai pregatirea de educatoare ca la o gradinita de stat...

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Eu stiu ca daca faci cursul de pedagogie poti iesi profesor in cazul tau de psihologie,iar cei care sunt la facultatea de matematica,ies de matematica si tot asa.Din cate stiu eu si pentru educatoare trebuie sa dai la Inspectorat examen de titularizare cum dau si profesorii,cam asta e tot ce stiu,sunt student.Ti-am zis ca stiu ca poti ajunge la catedra dar ca profesoara,nu stiu ce trebuie sa faci pentru educatoare din pacate,mai informeaza-te, cauta pe net sau asteapta sa incepi facultatea si sa intrebi pe-acolo, desi cel mai bine ar fi sa intrebi chiar o educatoare cum a ajuns unde a ajuns, nu?big grin Succes si da, o cariera in psihologie poate fi chiar frumoasa!

| tzze explică (pentru Floreenofficial):

Multumesc frumos pentru raspunsul promt. Ca educatoare trebuia sa intru la prima optiune dar din pacate nu a fost sa fie, ma gandeam ca daca raman la Psihologie exista vreo sansa sa ajung la aceeasi destinatie mergand pe alt drum. Multumesc mult inca o data!

| Floreenofficial a răspuns (pentru tzze):

Da se poate, niciodata nu poti sti unde te duce viata si plus ca la gradinitele particulare, de exemplu, nu stiu daca e necesar sa ai pregatirea de educatoare ca la o gradinita de stat...

| ElenaSA a răspuns:

Poti deveni profesor de Psihologie, Pedagogie, Sociologie cu specializarea la care ai intrat. Deci la catedra, cum iti doreai.