| anonim_4396 a întrebat:

In ce conditii iti poate pune un angajator I de la indiscipilina pe cartea de munca?

Răspuns Câştigător
| hugin a răspuns:

Pai e simplu CAND VREA dar poti contesta asta in instanta happy

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

In noul cod al muncii nu mai exista aceasta litera, este inlocuita cu art 61 lit a; Adica angajatorul poate dispune concedierea unei persoane in urmatoarele situatii:atunci cand salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, sau contract colectiv de munca aplicabil, regulament intern, sau ca sanctiune disciplinara, in cazul cand salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 zile, in conditiile Codului de Procedura Penala, sau cind salariatul nu corespunde profesional locului de munca unde este incadrat, in cazul in care salariatul indeplineste conditiile de varsta si nu solicita pensionarea, sau atunci cind este depistat la expertiza medicala ca este inapt din punct de vedere fizic si psihic.

Bula
| Bula a răspuns:

"I" a fost in vechiul Cod al Muncii, acum este schimbat!
Desfacerea indisciplinara trebuie dovedita de angajator si mentionat langa decizie.
Se poate ataca in instanta.

| mihaela_5361 a răspuns:

Studiază noul cod al muncii sau consultă www.legislatiamuncii.ro