| roberta7087 a întrebat:

Daca ma inscriu ca voluntar si imi face si contract se pune la cartea de munca?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu incheierea unui contract de voluntariat dar activitatea prestata in baza acestuia nu constituie stagiu de cotizare (vechime in munca) ci poate constitui doar experienta profesionala, deoarece munca nu este remunerata, conform L.78/2014, a voluntariatului, citez:
"(2) Activitatea de voluntariat se consideră experienţă profesională şi/sau în specialitate, în funcţie de tipul activităţii, dacă aceasta este realizată în domeniul studiilor absolvite."
De carnet de munca nici vorba, de altfel carnetul de munca a fost abrogat inca de la inceputul anului 2011.