| Alexandra5550 a întrebat:

Într un oraș ca Iași, s-ar câștiga bine pentru un programator? Recomandări?

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles. In Iasi sunt o tona de firme mari, inclusiv Amazon, BitDefender, GoDaddy, Oracle... depinde doar de tine ce vrei sa faci. P.S. Daca vrei sa faci asta doar pentru bani... nu o fa. Sint o gramada de firme de video chat in Iasi unde poti face bani gramada, dar in zona IT mai toti pe care ii stiu si fac bani frumosi au inceput foarte de jos si le-a placut foarte mult ce fac.

| Apokales a răspuns:

Sau Bucuresti. E capitala, oportunitati mari, firme multe, concurenta mare, deci...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Da, insa stii care e buba la Bucuresti? Am prieteni care pierd zilnic 3 ore in trafic pana la servici si inapoi. Bine, acum baga in principiu de acasa. Iasul e mult mai mic ca si suprafata, in vreo 2 ore ajungi pe jos de la un capat la altul...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In cazul meu este aproape Ploiestiul si Targovistea, insa din cate stiu nu se castiga la fel de bine. Sunt prea putine firme.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca folosesti metroul nu mai ai probleme nici in B.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca mergi de la un capat la altul si schimbi de vreo 3 ori metroul, ai. Plus ca la ce e in metrou la orele de virf, prefer sa merg pe jos o ora. Buba e ca in Bucuresti de la un capat la altul mergi pe jos vreo 7-8 ore...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Conteaza sa ai si putin cap cand iti alegi unde sa stai totusi.

Daca tu stii ca vei lucra probabil mereu in zona de corporatii Pipera - Bucuresti Nord samd nu iti iei locuinta in celalalt capat al B

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ei, jobul il schimbi mai usor decat gasesti o chirie buna...

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da, se castiga bine. In general se castiga bine ca programator, insa in Iasi sunt destul de multe firme mari (Amazon, Oracle etc).

| Pitbullllll a răspuns:

Încearcă în București, salariile sunt mai mari