| andrei8888p a întrebat:

Iti trebuie multa matematica pentru a deveni strungar / frezor? Sau matematica de baza? + * : -?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar matematica de baza, ca sa poti face operatii de scoala generala.

Dar ai nevoie de curs special ca sa te formezi ca frezor ori strungar si acolo ti se cere sa inveti a folosii un subler, micrometru si alte aparate de precizie, pe langa invatarea folosirii acelor utilaje.

| Hyperion7 a răspuns:

Matematica de baza pentru a număra oile, banii, dar nu în ultimul rând, sa știi să numeri laughing

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Esti amuzant rau, dar in ROMANIA fara experiența cam atat câștigi
Ca strungar salariul net este 4500-6000 lei
Ca medic stomatolog câștigi 6000-7500 lei
Ca sa ajungi strungar iti trebuie 3 ani de scoala profesionala
Ca sa ajungi medic iti trebuie 4 ani liceu + 6 ani de facultate + 2 ani de master?
Tu intelegi ce vrei din ce am scris, dar cred ca meseria aleasa este clară

| Hyperion7 a răspuns (pentru andrei8888p):

Fiecare are dreptul la liberul arbitru. Daca tu vezi banii ca pe un tot,atunci foarte bine,ești ca ceilalți restul.
Înainte de a judeca faptul că ăia învață atât și iau bani putini, gândește-te la faptul că banii nu sunt totul, iar opulenta și spartul in figuri sunt pentru cei săraci cu duhul, dar și săraci în general.
Diferența dintre un medic și un strungar poate fi infimă in ceea ce privește remunerarea, însă dintre un medic și un strungar, medicul va fi cel mai cultivat.Si poate că vei spune că la ce îți trebuie cultura, tocmai pentru a-ți debloca noi oportunități, altfel spus, un strungar va rămâne cu acest salariu de 6000 de lei, însă mediul stomatolog poate merge in alte tari unde poate câștiga cu mult mai binewinking
Acum, tu înțelegi ce vrei

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Ce treaba are opulenta si spartul in figuri cu ce am spus eu?
Da, diferenta dintre un medic si un strungar este ca medicul vede tot felul de lucruri, cu scârbă mare si bine-nțeles cu sechele foarte mari.
Si cu alta tara se aplica la orice meserie, diferenta este ca medicul trebuie sa stie limba la perfecție ca sa ajungă in alta tara iar strungarul nu.
Medicul castiga in afara 3500-4500€ dar niciodata nu va putea ajunge acolo fiindca nu stie limba
Strungarul castiga in afara 3000-3500€ dar nu trebuie sa stie limba
Deci pana acum este 2-0 pentru strungar, hai sa mai vedem argumente