| anonim_4396 a întrebat:

La jandarmerie trebuie sa știi limbi străine? Dacă da ce anume? (la fel și pentru subofițeri politie intreb).
Ce probe scrise se dau? Și cum arata aceste probe scrise?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| BogdanDavidZ a răspuns:

La politie nu sunt subofiteri, sunt agenti, la jandarmi si pompieri sunt subofiteri. Pana acum se dadeau probele din limba romana si o limba straina la alegere dar de anul acesta au bagat pe langa romana si o limba straina, legislatie, educatie civica si logica.
Poti sa cauti pe google subiectele din ceilalti ani dar pentru ca s au adaugat acum chestii noi nu se stie cum arata subiectele, doar dupa examenul de acum care se va da pe 9 aprilie vom vedea cum sunt subiectele exact.
Ideea este ca 40% va fi romana, 15%engleza, 15%logica si civica si 20% legislatie plus 10% punct din oficiu iar media se face 50% cu nota din scris si 50% cu nota din sport