| anonim_4396 a întrebat:

Povestirea pe scurt cum ati ajuns subofițeri in jandarmerie. politie, agenți de penitenciare..militari va rog, si trebuie sa dai șpagă sa intri?

5 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Fratele meu a terminat anul asta la Drăgășani.
Nu a plătit nimic, nu dai șpăgi să intri din sursă externă la asemenea școli.
Trebuie să ai diploma de Bac(nu conteaza nota, poate fi și 6) și să fii apt din punct de vedere medical. Dacă împlinești condițiile va trebui doar să inveti pentru examenele de admitere(română, istorie, engleză) și să faci traseul întrun timp scurt

| Superman237737373 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Deci după ce a terminat liceul cu diploma de Bac a intrat la dragasani, parca ce scoala este la dragasani? A terminat dupa 2 ani nu? Si a iesit direct pe post?

| PsyhoChild a răspuns (pentru Superman237737373):

Iti dai seama că trebuie mai întâi să faci cursuri și după ieși jandarm. Trebuie să ai diploma de Bac ca să poti da admitere. Da, ieși direct pe post, dar trebuie să ții cont de media cu care termini scoala de jandarmi, în funcție de ea apuci loc în orașe. Locurile în Constanța și dragasani se duc primele

| deeajk109 a răspuns:

Nu da șpagă, mai bine inveți si scapi repede+îti pierzi bani.Recuperează ce nu stii si mult succes.

| Superman237737373 a răspuns (pentru deeajk109):

Da, păi asa ma gândeam si eu sa învăț tot ce trebuie dar mi-a zis cineva ca ar trebui sa dau șpagă sa pot intra pe post si m-am speriat putin am auzit sume mari laughing multumesc pentru încurajare.