| Roxanacrisan23 a întrebat:

M-am înscris pentru postul servant in cadrul MAI.
De pe 23 noiembrie până pe 29 (înscriere), iar dosarul cu celelalte documente necesare până pe 5 decembrie DUMINICA (ora 16) (ținem cont că în weekend nu găsești nimic deschis, maxim doar dimineața să găsești un photo sa-ți scaneze documentele PDF, pentru că înscrierea s-a făcut exclusiv online, iar documentele trebuiau scanate in PDF) + zile libere *29 30 1* ceea ce înseamnă că practic ai 6 zile la dispoziție pentru toate documentele..care nu sunt deloc puține. Ținem cont și că unii mai și muncesc și poate nu pot ajunge la medicul de familie care intr-o zi e dimineața în altă zi după amiaza.
Am avut toate documentele în afara de avizul psihologic pentru arme letale care am crezut că trebuie eliberat de către ei.
Le-am trimis documentele de recrutare pe 4, iar astăzi m-au sunat la ora 15 să-mi spună că am uitat sa trimit avizul psihologic.Ce sa mai fac duminica (și intr-o oră)? Pui duminică ultima zi de înscriere? La mișto margareto că oricum n-aveai ce sa mai faci.
Nici n-au ținut cont.
Normal trebuie sa pui ultima zi intr-o zi lucrătoare nu în weekend..nu mai zic că și de alea 3 zile libere în care n-ai ce sa faci. Bătaie de joc..au pus și un număr de telefon pentru informații unde am și sunat iar doamna care avea datoria să-mi răspunda la întrebări că pentru asta este plătită era sictirită și mi-a spus că găsesc pe site tot ce am nevoie și îmi inchide.
Nu mai zic că în postare spune *tot ce trebuie sa faci* este sa trimiti 2/3 anexe și după pentru alte *informații* (nescriind pentru alte documente necesare verificați linkul cum mi se pare ok) intri pe link și acolo mai sunt alte chestii de mai trebuiesc completate, ok, dar asta nu e tothee hee tu trebuia să accesezi *Anunț SGP* și acolo scria tot ce aveai nevoie. Nu mi se pare in regula cum au formulat, alții poate nici n-au accesat anunțul.
Mi se pare că parcă intenționat au făcut chestiile astea ca sa scape de cat mai mulți

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate documentele pentru inscriere se fac in doua zile. Eu am mers cu baiatul meu si atat i-a trebuit. Din 23 noiembrie au fost zile lucratoare, timp in care puteai sa-ti iei doua zile libere.

| Roxanacrisan23 explică (pentru Salontanul):

Norocul dumneavoastră!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai avut timp suficient sa le pregatesti de la inceputul lui noiembrie, nu in ultimile zile, deci nu mai cauta scuze pentru incompetenta ta.

| Roxanacrisan23 explică (pentru Violleta2022):

Care începutul lui noiembrie, fato? Erau vreo 30 de documente de încărcat, tu cu siguranță le încărcai in 2 3 zile, organizato)))
Tipic românesc, daca nu ai fost in situație nu te gândești la ceilalți participanți care poate sunt și din mediul rural și nu au totul la botul calului sau mai merg și la munca și nu pot sa se învoiască in orice zi
Și să nu țineți cont de alea 3 zile libere care practic au fost degeaba, nu mai zic că la mine medicul de familie și a luat și liber după 1..deci daca nu aveam deja fisa medicala nu mai aveam ce sa fac in alea 5 zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roxanacrisan23):

Vai de capusorul tau, ca-n felul cum gandesti si te misti nu cred ca iti vei gasi tu prea usor loc de munca.
Pentru cunostinta ta, sunt angajator si muncesc in occident de peste 30 de ani.
Aici este simplu, nu depui in dosar toate actele cerute, esti eliminat. Aia din Romania te-au si sunat sa-ti spuna ca nu ai taman avizul psihologic... ups, asta spune multe despre tine, cumva nu ai vut sa-l atasezi din alte motive?
Cum naiba altii aua vut timp sa mearga din timp la medic sa ia avizul si sa pregateasca toate actele depunand dosarul compelt si tu nu ai avut? Specific romanesc! Sa gasesti vina tuturor numai tie sa nu-ti vezi barna dintre ochi.
Ia de invata fetita, ca ramai de caruta daca nu-ti ajustezi comportamnetul si nu asuzni cerintelor si conditiilor de munca, daca doresti sa incapi pe undeva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu să scape de cât mai mulți, doar de margarete.

| Roxanacrisan23 explică (pentru sadrian46):

Un răspuns foarte elaborat, într-adevăr!

| sadrian46 a răspuns (pentru Roxanacrisan23):

Mai elaborat.
Uneori soarta le comunică astfel margaretelor.
Nu mai rupeți flori copii,
Că și ele este vii.
Că voi este pui de om,
Ele este pui de pom.
Flori, adică margarete, margareto!

| Roxanacrisan23 explică (pentru sadrian46):

Îmi pare rău să vă spun, dar ați deviat de la subiect.Nu are nicio relevanță răspunsul dvs. poate daca eram la recitat de poezii

| 19flo79 a răspuns:

Te intreb, pai si tu te chinui si lupti pentru a lucra pentru unii atat de obtuzi? laughing

Ai pe telefon aplicatia scaner, eu o folosesc de cativa ani...
Te plangi de un sistem in care traim de 200 de ani, corupt si parazit dar tu insisti sa lucrezi pentru el laughing Esti fantastic!

Iar faptul ca nu ai avut dosarul complet, e fix vina ta, ei te-au respins corect... happy

| Roxanacrisan23 explică (pentru 19flo79):

Eu mă refeream de cei care s au ocupat
cu informații despre concurs și perioada pe care au pus-o
De concurs nu zic nimic pentru că știu că se intra pe corecte
Și înscrierea era din surse externe
Am zis sa mi incerc și eu norocul
Dar nu mi se pare ok perioada asta limitată de timp pentru înscriere și faptul că au pus duminică ultima zi de înscriere. Eu am trimis sâmbătă dimineața actele, poate puteam sa mai rezolv ceva.dar cel mai normal trebuia să fie intr o zi lucrătoare, altfel de ce mi ai mai dat și weekend ul? Pentru ce?
Și îți zic eu că mulți au fost respinși din cauza limitei de timp, alții daca mai și munceau.

| 19flo79 a răspuns (pentru Roxanacrisan23):

Asa se lucreaza in Romania cam peste tot la stat! Birocratie, indiferenta, bataie de joc, etc...
Acum ca sti aceste lucruri, data viitoare cand iti mai fai de lucru cu ei, o sa fi mult mai pregatit si o sa actionezi imediat si fara greseala happy

Acum chiar te-ai plans si nu prea ai dreptate happy

| Roxanacrisan23 explică (pentru 19flo79):

Evident! Eu nu am zis că n am greșit, vina de 70% e a mea, dar nu poți spune că e 100% trebuie sa fi de o indiferenta totala sa spui asta, cum de altfel au fost și ei
Data viitoare incerc și la poliție, dar acolo nici nu-mi fac speranțelaughing acolo chiar sunt locurile aranjate