| xpoisonxdartx a întrebat:

Acum aprox o săptămână am semnat un cim cu firma mellon. Cim a fost printat si semnat la mine acasă în dublu exemplar împreună cu toate celelalte documente necesare angajării și după le-am trimis scanate prin e-mail înapoi la firmă. După nici 2 zile după ce am fost la medicina muncii am fost sunat ca nu o să mai încep serviciul la data stabilită și că ar trebui să semnez un document de demisie + să trimit documentele de angajare în dublu exemplar la sediul firmei prin curier. Eu am așteptat mai bine de 3 luni să lucrez la firma acesta și să mi se spună să demisionez așa pur și simplu că deh' corona virus(motivul care l-au folosit) nu îmi pare să fie normal mai ales că este un job 95% remote. Nu am semnat documentul de demisie și acum sunt sunat constant să le fac pe plac. Eu m-am gândit să le trimit documentele fără demisie prin ramburs la 500 de lei pentru tot timpul irosit. Demisia aș trimite-o abia după ce primesc banii din ramburs. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

La medicina muncii ai platit? Daca da, le trimiti documentele pentru decontare. Apoi le spui sa te demita, tu nu vrei sa demisionezi. Indiferent ca este de proba sau nu. nu poate sa-ti ceara sa demisionezi. Daca ei doresc sa inchei contractul, sa te demita.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca in CIM era prevazuta si o perioada de proba. Daca era prevazuta atunci te pot demite, fara nici o problema, chiar in prima zi de lucru, asa ca nu rezolvi nimic, dimpotriva nu o sa mai fii angajat.
Daca nu era prevazuta o perioada de proba atunci te poti prezenta la munca, daca exista o data fixata pentru inceperea muncii si nu te pot demite fara un motiv intemeiat, in caz ca o fac ii dai in judecata si castigi, doar ca va fi alta problema, iti pot gasi motive pentru desfacerea disciplinara a CIM.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca cineva va accepta rambursul tau
Dar nici ei nu stiu procedural daca au luat o decizie inteleapta
Coronavirusul nu ar trebui sa fie un motiv echitabil de incetare a unui contract de munca

| xilef123 a răspuns:

Nu o sa plateasca,
lasa-i in pace, o sa te concedieze pana la urma dar pana atunci toate sansele sa-ti iei un salariu pentru perioada cat ai fost angajat, care sigur e mai mare decat cei 500lei pe care oricum nu-i vor plati;-)