| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Cosmina, am terminat liceul mate-info acum 4 ani,imi doream foarte mult sa urmez o facultate sa ma fac avocata, dar nu am putut sa merg mai departe din probleme financiare. Imi doresc foarte mult sa urmez facultatea de drept desi are sa imi fie greu dupa atata timp de cand nu am studiat..de aceea am nevoie de niste sfaturi: - pot urma facultatea de drept dar sa studiez la frecventa ca sa pot lucra,ca sa imi platesc taxe etc? -si daca se poate sa imi dati niste exemple de facultati din Bucuresti. Este asa de greu sa fi avocat, cum se zice ca trebuie neaparat sa ai birou si ca se intra pe pile? Va multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Cred ca te referi la fara frecventa, ca sa poti lucra.
Iti alegi o universitate particulara... cea mai "celebra" e Univ. Spiru Haret.
Apoi depinde si de norocul pe care-l ai. Nu se stie cum te indragostesti de un avocat si o sa te ajute, spre exemplu laughing Daca asta iti doresti, ar fi cazul sa incerci sa-ti implinesti visul. Cea mai dureroasa amintire poate fi aceea ca n-ai incercat.
Este greu sa-ti faci stagiatura, dar nu imposibil. Sanse sunt. Esti femeie, ai numite avantaje, profita de ele. Pana la urma avocatul trebuie sa stie sa profite de avantajele pe care le are sau sa-si creeze avantaje.
Succes!

| SolitarHacker a răspuns:

Da este foarte greu daca nu ai pile s au ceva mai greu gasesti barou etc... trebuie sa fi foarte bun in meserie sa faci ceva si sa iti faci un nume trebuie sa fi sustinuta de un avocat cu renume in oras altfel. bani aruncati aiurea pe geam big grin

| cosmyone a răspuns (pentru SolitarHacker):

Hmm deci asa....are sa imi fie foarte greu sad. oricum multumesc pentru sfat happy

| SolitarHacker a răspuns (pentru cosmyone):

Greu pentru lenesiwinking pentru ce i ambitiosi nimic nu este greu... lasa la o parte ce zice lumea greu, vai, bla bla etc. fa ce crezi tuwinking ca e mai bine... lumea votbeste mult si pro*t big grin

| cosmyone a răspuns (pentru SolitarHacker):

Exactwinkingai foarte mare dreptate, multumesc mult ca imi esti alaturi happy

| SolitarHacker a răspuns (pentru cosmyone):

Npcwinking succes

| gabyS98 a răspuns:

Da poti
facultatea de drept

| UNomBATRAN a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc.dar... este cam greu sa faci dreptul si sa ajungi avocat! Oricum in aceiasi situatie in care te afli tu, am fost si eu. am facut facultatea de Stiinte Juridice si Administrative (numai ca eu am facut specializarea Administratie publica ..nu Drept --> cum vrei sa faci tu ) la distanta, dar se pare ca nu imi foloseste la nimic pentru simplul fapt ca
Banii + Relatiile = Realizare!
Si avand in vedere ca, am avut ceva probleme cu justitia big grin. iti pot spune ca am observat ca Forta (puterea) unui avocat depinde de relatiile pe care le are cu judecatorii, procurorii..etc

| Rusu_George_1917 a răspuns:

Solytar te-a sfatuit sa faci sex ca sa poti intra in barou iar tu i-ai dat dreptate, in ce ramura a dreptului ti-ar placea sa activezi tanara domnisoara? e greu dar daca asta iti doresti si inveti poti reusi, problema e alta,daca pleci la drum de la premisa la un moment dat sunt dispusa sa fac un compromis sa reusesc, e gresit, un avocat respectabil are tot ce ii trebuie, in cel mai rau caz s-ar culca cu tine de cateva ori si atat, p.a diploma si ai supto degeaba, deci gandeste-te bine, ori esti serioasa si meriti si esti dispusa sa muncesti ori nu te face de ras

| cosmyone a răspuns (pentru Rusu_George_1917):

Lol,ai gresit persoana eu nu i-am dat dreptate la acel individ care a scris numai prosti, oricum sa ii fie rusine ca a scris asta...eu una nu sunt domnisoara de 3 ani sunt o doamna cu copil de 10 luni happy..eu am intrebat daca este greu sa pot face si facultatea si sa pot lucra...asa dori la fara frecventa.multumesc!