| Grad_Octavian_1995 a întrebat:

Merită să fac cursuri de barman? Adică merită în general meseria de barman? Se câștigă ceva din ea? E diferență dacă fac cursuri să am diplomă de barman sau să stau 2 luni ajutor ca să pot învăța?
Aștept păreri din partea celor din domeniu.

Răspuns Câştigător
| Baby04 a răspuns:

Este diferenta intre a avea o diploma si a capata experienta pe parcurs. Atunci cand ai diploma de barman, esti angajat din prima si ai un salariu atractiv, dar cand esti ajutor, poate dura mai mult de 2 luni pentru a te califica. Acum depinde de locul in care lucrezi. Si ca barman se castiga bine, am un prieten care lucreaza de 1 luna si are salariul 1200 de lei. Sper ca ti-am fost de ajutor kiss

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Meseria se merita, dar daca ai posibiliteta, fa la inceput cursurile, ia-ti diploma si dupa aceea poti alege si a doua varianta, sa mergi cateva luni undeva unde poti face " practica" meseriei.