| IrinaaIrr a întrebat:

Mi s-a incheiat un contract de munca de pe 25.07 pana pe 1.10 iar angajatorul l a prelungit si inregistrat fara sa ma anunte sau sa ma puna sa il semnez. Ce articole trebuie mentionate in cererea de demisie fara preaviz? Iar banii pe perioada lucrata adica de pe 1 pana pe 10?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca primul contract individuala de munca a fost pe durata determinata (25.07. - 1.10) atunci nu putea sa faca prelungire fara acordul tau, respectiv fara sa semnezi noul contract sau macar un act aditional la primul.
Fata de aceasta nci macar nu trebuie sa-ti dai demisia ci sa mergi doar pentru lichidare si sa-ti plateasca salariul pentru perioada lucrata, eventual sa depui o notificare scrisa ca nu doresti sa continui munca.

| IrinaaIrr explică (pentru Ioandelasal):

Am intrebat angajatorul si mi-a zis ca cica contractul s-ar fi prelungit automat si a fost sa il inregistreze la ITM dar eu nu am semnat absolut nimic, nici noul contract sau un act aditional. Si ca trebuie sa stau in preaviz. Este o ilegalitate, nu? Cum trebuie formulata acea notificare iar zilele lucrate in perioada 01.10. 2017 - 10.10. 2017 o sa mi le plateasca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IrinaaIrr):

Nu exista prelungire automata a contractului individual de munca, ci numai cu acordul ambelor parti.
In notificare vei scrie ca tu nu esti de acord cu prelungirea automata si ca ai dorit incetarea contractului la expirarea termenului.
Spune-le ca daca nu sunt de acord vei reclama la ITM.