| anonim_4396 a întrebat:

Nu se mai lipeste nici o oportunitate de munca de mine indiferent ce as cauta. Tot ma chinui sa gasesc variante si variante. La unele n-am bani si pile, la altele am studii terminate pe cu totul altceva si nu se potrivesc cu ofertele de munca. Alte studii nu mai pot face, astea le am sa ma descurc cu ele. In afara tarii sunt riscuri sa fiu data afara din senin sau sa nu gasesc nici acolo ceva, practicile de vara respinsa din start, fara motiv. Hobby-urile sunt hobby-uri, nu le implic ca job. Voluntariatele sa n-aud de ele.Nu e vorba de bani. Nu misc un deget! Sunt adult,trebuie sa ma gandesc numai la bani si asigurarea conditiilor de viata pe viitor!
Sa intru in lumea modei sau a filmelor e prea tarziu. Alte inclinatii le faci de mic copil si abia apoi devin joburi,asadar prea tarziu pentru altele. Cursurile de programator costa extrem de mult si asta e de fapt de viitor, nimic altceva, dar n-am studii incheiate pe Automatica si Calculatoare.
Am tot cautat, aplicat CV-uri, dat mail-uri,apeluri,dar ce n-am facut? Nu mai pot rezista psihic mult. Sunt din ce in ce mai nervoasa, nu ma mai inteleg cu cei de acasa, plang si deja m-am hotarat sa renunt dar nu pot si asta ma dispera si mai tare din cauza ca orice as face tot degeaba. Parca as căra in spinare tot Pamantul. Pentru ce? Pentru ceva care nu se leaga deloc deloc? Casatoria cu unul bogat nu e o solutie. Videochat-ul imi e interzis. La ROSAL nicidecum. LA alte birouri imi trebuie studii pe acea filiala si iar nu e compatibila oferta cu studiile...
Ce sa fac? Am epuizat atatea oportunitati,ce altele mai sunt si nu le-am descoperit? Sa creez eu propriul job sau afacere la fel, imposibil, din pricina banilor.Nu provin dintr-o familie de miliardari ca daca era asa, nu ajungeam aici.

33 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu zici concret si ce studii ai, nu doar ce n-ai.
Pe linkedin ti-ai facut profil? Ca acolo se fac angajarile in ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

L-am sters pentru ca era tot mai inutil. Nu ma cauta nimeni, nu gaseam nimic, nu reuseam sa ajung la nicio intelegere cu nimeni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tot nu ai raspuns la ce-am zis: ce studii ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt chiar atât de scumpe costurile de programator. La ce salariu încasezi după, eu zic ca un 8000 lei cât cer cei de la CodersLab, e ok. Având în vedere și că sunt cei din top.
Îți iei un MacBook cu 1000 de euro și cu 3000 de euro te-ai ales cu o cariera de succes. Asta evident dacă îți place și faci treaba bună.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai terminat ISE-ul sau ce? Ai o gindire de nici dracu' nu te-ar angaja. Voluntariatul ala da a dracului de bine pe CV, dar oricum vad ca nu prea te duce capul. Si mai ales tot iti pui singura imposibil-uri in fata nasului... P.S. Ce are videochatul ma rog?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am terminat inginerie și mai am un alt studiu pe mediu. Videochat-ul nu e de mine. Sunt intr-un impas, daca nu ești în stare să tratezi problema cu seriozitate, te rog sa numai comentezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,cunosc acel curs dar de unde scot eu 8000 de lei? Doar am spus clar că am o problema cu banii și nu pot sa cheltui banii altora pe cursurile mele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Inginerie și altul pe mediu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratez problema cu seriozitate, dar esti mai inchisa la minte ca o baba bisericoasa. Videochatul nu trebuie sa implice si dezbracat, dooh. Asta una la mina. A doua la mina, cum stai cu engleza? Presupun ca esti praf. Daca tot ai terminat inginerie/mediu, ceva PRACTIC ai facut in perioada facultatii sau dupa care sa aiba tangenta cu domeniile respective? Gen voluntariat, dooh. Legat de aia 8000 RON, cine te opreste sa te angajezi pe bani putini, sa faci un credit, sa investesti in tine, si apoi sa iti gasesti un job mai bine platit? Ar fi o idee sa zici si in ce oras traiesti, ca una e Clujul si alta e Petrosaniul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți faci un credit la banca.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti cusurgioaica, nu gasesti nimic de munca, pana ajungi sa mori de foame si atunci sa vezi cum vei aprecia orice ti se ofera.
Probabil ca esti inca pe casa si masa babacilor, ca altfel erai demult la orice munca posibila, dar cinstita, castigandu-ti propria existenta.

Spune-ne totusi ce scoli inalte ai, de crezi ca nu s-a inventat acel job super-bine platit, pentru tine?
Ai vreun doctorat sau experinta in vreun domeniu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici ca femeie de serviciu nu mă vor acolo,la altele nici atat. Ce sa mai zic de bani pusi deoparte și imprumuturile la banca? Nu sunt de încredere imprumuturile, am văzut asta la mulți. Îți ia și pielea de pe tine, numai scapi, nu dormi bine la noapte... Am făcut și eu un internship plus câteva luni am muncit la o companie de la care am fost dată afară, nu a fost un job de durata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am Bacul luat, licență și master ca oricine altcineva. Așa se procedează corect, nu? Alte detalii la răspunsul dat lui GabiDumitrescu, mai jos in comentarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se gasesc o gramada de locuri de munca unde nu se cer deloc studii superioare.
Stiu pe cineva care a lucrat la un call center o perioada, si dupa la un fast-food si nu i s-a cerut vreo diploma specifica (nici nu avea btw). Gandeste-te la asta. Decat sa nu ai niciun venit si sa stai pe banii alor tai mai bine asa. Si salariul creste odata cu vechimea. Daca aplici la cat mai multe joburi posibile, e imposibil sa nu obtii unul.
Sau ai putea sa faci un curs de make-up, manichiura-pedichiura, frizerie. Nu cred ca sunt scumpe cursurile de genul si nu dureaza decat cateva luni. Ca make-up artist poti castiga foarte bine.
Legat de voluntariate, sa stii ca dau bine in CV. E ceva in plus, si poate angajatorul ar tine cont de chestia asta.
De ce videochat-ul iti e "interzis"? Cica se castiga bine si din asta. Dar na, nici eu nu as face sincer. laughing

P.S. Aia cu "Sa intru il lumea modei sau a filmelor..." ma amuzat. Nici nu ar trebui sa iti pui problema de asa ceva. laughing La noi in Romania abia daca se mai face un film din an in Paste, iar ca sa ajungi un model cunoscut iti trebuie pile si relatii la greu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fix de astia cu "licenta si master ca oricine altcineva" mi-e frica mie. Am facut angajari de cateva ori si mi se zbirlea parul in cap cit de pe linga puteau sa fie majoritatea. A, da, si eu nu am nici licenta si nici master. Dar se intampla sa lucrez uneori la proiecte la care astia cu licenta si master nu se baga fiindca ideea e SA GINDESTI. P.S. Nu m-ai lamurit unde stai in tara si cum te descurci cu engleza. S-ar putea sa am niste amici care fac angajari, dar depinde.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu sunt de incredere imprumuturile?"
Sau nu esti tu de incredere, sa-ti platesti imprumutul?
Ai facut o facultate si un masterat si nu esti capabila sa gandesti cine este vinovat de neplata unui imprumut?

"Îți ia și pielea de pe tine, numai scapi, nu dormi bine la noapte..."
Cine-ti ia pielea de pe tine?
Cand mergi la banca sa semnezi pentru acel imprumut, nu te obliga nimeni sa semnezi fara sa fii informata ca ai si o dobanda de platit. Asadar, afirmatia ta este a unui care are 2 clase si habar nu are de putina matematica, sa inteleaga ce iti spune un functionar banca iti ofera acel imprumut.

"Am făcut și eu un internship plus câteva luni am muncit la o companie de la care am fost dată afară..."
Sincer, nu mir de ce te-au dat afara dupa internship, au vazut probabil ca nu esti capabila sa faci acel job, unde ti-au facut trening deja.
Eu cred ca trebuie sa mai cobori standardele si sa iei munci necalificate, ca ai deja 28 de ani si nu mai poti sta pe spinarea a doi oameni batrani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Training-ul era dintr-o specializare într-un
an,jobul era pe alt domeniu în alt an, o specializare noua pentru mine. Așadar, concedierea nu era din cauza training-ului slab efectuat. Ți-ar conveni să plătești la dobânda până îți pui mâinile la piept? Sa nu ai nicio bucurie și liniște? In plus, îți dau bani și în funcție de salariu. Nu ai macar minimul ala? Nu îți dă niciun ban. Nu am doua clase, altfel nu știam despre multe altele în general.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-ar primi nici ca femeie de serviciu sau casier ce sa mai zic de altele? Aia cu lumea filmelor și a modei le-am pus la întâmplare,de, trebuia să înșir cate ceva ca să înțeleagă omul subiectul, nu? Poți juca și în filme străine, dar în fine, prea complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

București - engleza nivel conversațional

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai mai, ca in Bucuresti GEME de joburi. Daca nici acolo nu iti gasesti... P.S. Stiu oameni care de la vindut calculatoare au ajuns in call center la Microsoft si acum game producer la o companie mare din aria de gaming (game producer asta, in caz ca nu stii, e o pozitie middle-high management in care ai de facut cam ce face regizorul unui film, doar ca in loc de film ai un joc). Daca engleza ta e chiar la nivel conversational atunci nu e deloc greu. Trebuie doar sa vrei un pic si sa cauti. Sint tone de joburi remote, la o adica. De exemplu... https://www.glassdoor.com/......KO8,14.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Joburi remote adică de acasă? O idee foarte buna. Aplicația asta sigur ia în considerare aplicările mele? Întreb pentru că am instalat mai demult o aplicație cu joburi(Trovit parcă se numea) și nu mă contactase nimeni. Asta e cea mai căutată și sigură dintre toate? Ca sa nu am surprize neplăcute mai târziu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista cea mai cautata si sigura. Exista insa "cauti pana gasesti" si in sensul asta o sa te ajute si daca iti faci un profit de bun-simt pe Linkedin. Eu am fost concatat de destule ori pe Linkedin pentru diverse joburi, unele aparent ok, insa nu ma intereseaza in mod deosebit sa fiu angajat cit sa gasesc pe cineva serios care sa lucreze PENTRU mine. Bine, fix in momentul asta e mai slaba nevoia, ca s-au cam dus in cap niste preturi asa ca nu prea imi permit sa platesc pe cineva decent...

| NateHiggers a răspuns:

Ca sa devii programator NU ai nevoie de o diploma sau un curs trebuie doar sa stii sa cauti pe google. Doar scrie pe google programming tutorials sau tutoriale de programare. Daca te apuci serios adica cateva ore pe zi iti garantez ca in 6-7 luni o sa ai destule cunostinte incat sa te angajezi la google sau la orice alta companie din lumea asta.
LINKURI CARE TE_AR PUTEA AJUTA:
Trebuie sa stiu mate ca sa programez? :https://www.theatlantic.com/......de/403342/
Am nevoie de o diploma ca sa ma angajez la google sau la orice alta companie?: https://careers.google.com/......w-we-hire/
https://www.youtube.com/watch?v=CQbKctnnA-Y&t=33s
Niste linkuri cu tutoriale:
https://www.codecademy.com/
https://www.freecodecamp.org/
Ce limba de programare sa aleg?
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-J2q3Ga50oMjIbufBm0Xpz2gjCWDGimv
Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NateHiggers):

Wow, cât conținut! Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

LinkedIn e o prostie! Nu mă caută nimeni, când dau mesaje, abia de îmi răspunde cineva și sunt data la o parte cu fel de fel de scuze cretine! Habar n-au cum să scape mai repede de mine, incomodez.Sunt ca și inexistentă în ochii tuturor! L-am șters, e inutil, numai îmi fac alt cont pe LinkedIn nici de m-ar plăti careva pentru asta! Nu as recomanda platforma aia nimănui! Punct! Altceva!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

LinkedIn NU e o prostie. Ca poate nu il folosesti tu cum trebuie, asta e alta treaba. Da link la profilul tau ca sa iti explic doua-trei treburi. Poti sa o faci in privat, nu neaparat aici in public. >> Later edit, cum ar veni - acum vad ca zici ca bla bla ai sters profilul, deci nu mai am ce sfat sa iti dau decat sa iti faci un profil cum se cade si sa nu il mai iei atit pe NU in brate. :X

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

LinkedIn-ul nu ți-e util dacă ești tânăr și fără experiență, ăla e pentru persoane cu 10+ ani de muncă laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Da si ba. Crezi ca absolventi cu potential nu se cauta? Pe unele profile se cauta si fara nici o experienta, macar ceva studii in domeniu. Bine, domeniile alea nu sunt asa de multe, dar exista.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, e discutabil. Absolvenții cu potențial de obicei primesc oferte în timpul facultății. Se organizează târguri și tot felul de evenimente în Universitate pentru ei și atrag ușor atenția, mai ales dacă tutuie și niște profi, uhu, curg oportunitățile gârlă laughing.
Mie mi se pare că LinkedIn e util când ai experiență, ai strâns ceva contacte și are cine să-ți lase un comentariu pozitiv acolo, că doar e un Facebook-CV până la urmă și angajatorul intră să vadă ce realizări ai, nu cred că atragi atenția cu o licență și-o certificare, că aproape toată lumea are așa ceva. După mine aș scoate și CV-urile și aș băga probe practice în loc de interviuri, dar eh laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, dar de exemplu poti fi tinar absolvent fara realizari, dar cu recomandari (endorsments, nu stiu cum o fi tradus termenul asta pe Linkedin in romana, nu folosesc nimic in romana) din partea unor profesori cu reputatie.