| LSMM a întrebat:

Observ că un număr tot mai mare de absolvenți se îndreaptă către Facultatea de Psihologie (la o căutare pe Google, admiterea la facultatea asta prezintă un interes mai mare chiar și decât cea de la Medicină). De ce, dacă se spune că Psihologia nu e de viitor în țară?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inghesuiala e asa de mare pentru ca e o facultate usoara. nu te lua dupa numarul celor de la admitere, ia te dupa numarul celor care lucreaza in domeniu dupa ce termina facultate. majoritatea ajung chelneri sau vanzatori

| LSMM explică (pentru suntserios):

N-ar trebui să fie conștienți de lucrul ăsta? Nu întreabă absolvenți, nu se interesează de cazuri?

| suntserios a răspuns (pentru LSMM):

Din pacate facultatea la noi e facuta asa de dragul de a avea o diploma. Multi cred ca fac rahatul praf daca au diploma aia cand nu invatat nimic si nu fac niciun efort in domeniul respectiv. Prefera sa stea someri decat sa invete o meserie cautata sau sa fac un efort

| LSMM explică (pentru suntserios):

Rectific: preferă să stea șomeri și să dea vina pe nu știu care sistem/conducători/țară.
O fi așa mare ajutorul ăla de șomaj pentru ei?

| suntserios a răspuns (pentru LSMM):

Ajutorul de somaj e nimic in comparatie cu statul degeaba

| LSMM explică (pentru suntserios):

Păcat că statul degeaba nu furnizează și bucata de pâine. Părinții nu trăiesc veșnic. Atât de greu de dat seama?

| Sadop a răspuns:

Dacă e să ne luăm după gura lumii, cam nimic nu mai e de viitor la noi în ţară.
Poliţist nu, economist nu, avocat nu.
Spre deosebire de Facultatea de Mediciă, cea de Pshiologie este relativ mai uşoară.
Cine ştie, poate avem mulţi pasonaţi de aşa ceva.
Mai sunt şi absolvenţii de la profilul uman care nu-şi prea permit să meargă la Medicină, de exemplu.
Ei au de ales dintre mai puţine Facultăţi ( relaţii publice, drept, pshiologie, istorie, limbi străine ).
Baftă!

| LSMM explică (pentru Sadop):

Dacă e să comparăm, pot zice că un avocat câștigă mai bine decât un psiholog. 1.500 de euro față de 400. Că e greu să ajungi avocat, asta-i drept, dar satisfacția materială e pe măsură. Mă gândeam că în zilele noastre lumea oricum nu prea merge la psiholog...
Și atunci?

| Sadop a răspuns (pentru LSMM):

Nu mulţi ajung să şi profeseze după ce termină facultatea.
Stundeţii de la Drept continuă tot pe această cale. Ori INM, ori Barou.
Cred că nici 20 la sută dintre cei care termină Pshiologia nu profesează în domeniu.
Ceilalţi 80 la sută se reorientează. Au făcut facultatea doar ca să aibă o diplomă în plus.

| LSMM explică (pentru Sadop):

Totuși, nu e rentabil și ei știu asta. Psihologia, dacă ești doar pasionat, o poți cunoaște și acasă. Diploma în plus chiar că e în plus.

| Andi2003 a răspuns:

Multi au luat licenta la psihologie si apoi s-au angajat ca mecanici, etc sau au devenit someri.Nu alege aceasta facultate, dar daca iti plac materiile de genul acesta, te sfatuiesc sa devii medic