| Rubi91 a întrebat:

Pentru a lucra in televiziune ce facultate trebuie sa urmezi? Jurnalism?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IN principiu da. Insa sunt foarte multe persoane sau oameni care fac televiziune si au facut cu totul alte facultati. Totul este sa iti placa, sa ai si talent sa fii omul potrivit la locul potrivit. Lucrezi cu oamenii si mai ales in televiziune cei care te privesc trebuie sa simta ca le transmiti ceva. Asa ca nu e neaparat sa faci jurnalism pentru a lucra in televiziune. Fiecare e bun intr un anumit domeniu, Bafta

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Da, dar nu e obligatoriu. Daca cunosti la una din televiziuni o persoana cu putina influenta, care sa te poata ajuta sa patrunzi in acest domeniu, atunci poti sa urmezi si alte facultati, ca de ex. geografie (pentru a prezenta Meteo), drept (pentru a fi redactor la rubrica infractionalitate), sport (pentru rubrica de sport), chiar si medicina (pentru rubricile de sanatate), informatica (inginer de sunet), regie, etc. Pentru a avea un atuu in plus, trebuie sa fii o persoana telegenica sa stapanesti f.bine gramatica limbii romane si bineinteles 2 limbi straine.

| Biencush a răspuns:

In principiu, da!
Dar totul e sa fii omul potrivit la locul potrivit!
Daca ai noroc sa faci o alta facultate si peste ani sa ti se deschida o usa spre televiziune, atunci inseamna ca intr-adevar ai fost facut/a pentru asta!
Mult succes, in domeniul acesta este mult de munca si e nevoie de multa perseverenta si cat mai multa demnitate/sau dimpotriva, compromisuri pentru a ajunge sus.

| 1Q a răspuns:

trebuie facultatea de televiziune care e in Bucuresti.