| SadBoyForever a întrebat:

Pentru a te înrola ca soldat în armată este obligatoriu să ai diploma de bacalaureat?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Si in armata se da cu matura.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu îți este necesară diploma de bacalaureat, însă dezavantajul este acela că nu poți obține o funcție mai avansată decât cea de soldat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De pe situl MAPN nu rezultă. Să ai acte de studii.
https://www.mapn.ro/......-voluntari

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, ei te întreabă ce acte de studii ai?
Asta înseamnă că trebuie să ai școală.
Mai nou școala obligatorie, este de 8 clase.
Astfel, dacă nu ai 8 clase, nu ai studii.
Dacă ai 8 clase ai studii. Nu rezultă de pe situl MAPN, nu scrie nicăieri că ai nevoie de liceu. Dacă ar fi nevoie de liceu ar scrie acolo. Dacă nu se specifică că este nevoie de liceu, nu rezultă că trebuie să ai.
După ce te angajezi în armată, oricum vei urma o pregătire militară.
Astfel, te întreabă ce studii ai in viața civilă.

| SadBoyForever explică (pentru sadrian46):

Am 12 clase fără bacalaureat, din acest motiv întreb.

Oare am dreptul de a deveni un simplu soldat în aceste condiții?

| sadrian46 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Da.

| SadBoyForever explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru răspuns.

În condițiile în care nu este necesară diploma de bacalaureat, pentru a mă înrola în armată, ce probe fizice trebuie să susțin?

Voi da doar rezistența sau o să susțin și alte probe?

| Adypop90 a răspuns:

Din păcate da, eu nu stiu ce folos are ca ai bac ca acolo mergi sa lupți