| anonim_4396 a întrebat:

Pentru inscrierea la facultate cum se procedeaza? Eu vreau sa ma inscriu la mai multe facultati sa fiu sigura ca intru la buget, la 2 facultati in cadrul ASE si inca una. Din cate am inteles intr. unul din dosare se pune diploma de BAC sau adeverinta in original si in restul copiile legalizate. Asa este? Si la facultatea la care ai despus diploma in original ai prioritate indiferent de medie? Va rog pe cei care au trecut de admitere si stiu cum se procedeaza sa-mi explicati ce si cum. Va multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
| Mentosanaaa a răspuns:

Da, într-un dosar vei pune diploma în original și în restul copii legalizate. Nu ai niciun fel de prioritate daca duci diploma in original. În cazul în care ești admisă peste tot și îți alegi facultatea la care ai depus copie legalizata, e necesar sa mergi sa retragi dosarul cu diploma in original de la facultatea unde l-ai depus și sa duci diploma in original la facultatea unde vrei sa rămâi. Multă bafta happy

3 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Iti pui diploma de bac/adeverinta in original in dosarul pentru facultatea la care ai vrea sa intri (prima optiune). Sau poti sa depui si acolo o copie legalizata. Ideea e ca daca intri trebuie sa duci originalul (daca nu l-ai pus deja in dosar). Daca nu intri, trebuie sa iti retragi dosarul impreuna cu diploma in original. Deci faci cum vrei, nu te obliga nimeni.
Cum adica sa ai prioritate indiferent de medie? E o prostie. Adica il ia pe unu' cu 6 si il respinge pe unu' cu 10? E prima data cand aud asa ceva.

| Loredana123 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Si inca o intrebare. Cum imi retrag dosarul? Il cer pur si simplu de la secretariat?

| DeeaMarry a răspuns (pentru Loredana123):

Da.