| Carmenmaria14 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la 2 facultati de la Universitatea Transilvania din Brasov, o singura specializare la ambele. Cand duc dosarul pot duce originalele (foaia matricola si adeverința echivalenta cu diploma de bac) la o facultate, dar la cealalta ce duc? Sau daca duc copiile legalizate la ambele duc originalele cand confirm locul? Sunt foarte confuza...

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spui la prima facultate că vrei să mai depui acte la alte facultatăți iar ei o să-ți dea copii legalizate pe care să le duci la ceallată facultate.

| MadRaven a răspuns:

Mergi la prima facultate cu actele in original si copie si depui dosarul. Acolo la dosar o sa pastreze in original doar foaia matricola si diploma de bac, restul le iei tu si ei pastreaza copia.
Ii ceri apoi secretarei/secretarului o adeverință pe care sa specifice ca la ei se afla diploma de bac si foaia matricola, iar pe adeverinta sa specifice media ta de bac.
La a doua facultate te duci cu aceleasi acte pe care le ai doar ca in loc de diploma de bac si foaia matricola dai adeverinta primita la prima facultate.
Originalele o sa le aduci eventual la a doua facultate dupa sesiunea de admitere, cand te hotarasti la care facultate ramai.

| Redsunshine33 a răspuns:

Bună! Eu știu că originalele trebuiesc duse când confirmi locul.
Când depui dosarul duci copiile legalizate, dar pentru orice eventualitate eu zic să iei cu tine și originalale, poate vor să verifice atunci dacă copia corespunde cu originalul.

| Carmenmaria14 explică (pentru Redsunshine33):

La asta ma gandeam si eu. Multumesc mult!