| Mureesac a întrebat:

Pentru S.I.A.S am nevoie de academia de poliție?

9 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, că tot un fel de poliție este.
Poliția se împarte în 4: poliția locală, jandarmeria, SRI, S.I.A.S. Iar armata e separat.

Degeaba că și prin rândurile lor sunt infractori care comit o grămadă de prosti.

| Scorillo a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Exact - Numai ca Politia locala nu e politie
Jandarmeria - nici aia nu e politie
SRI - nici asta nu e
SIAS - asta ai nimerit-o
Armata e MAPN -e separata ca si cele care nu sunt politie
Un fel de politie e si ANAF - ca si aia dau amenzi
Si controlorii de bilete din transportul public

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Scorillo):

Scuze însă eu nu prea știu prea bine lucrurile.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici arată situația din România din poliție https://m.youtube.com/watch?v=PiP6_zqWs78

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O grămadă de lipsuri și probleme sunt și în poliție.
Și pe vremea lui Ceaușescu cadeți nu aveau pregătire și nu avea cine să îi învețe.
Se fură în prostie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ei zic că te apără dar de fapt nu fac nimic.

În lumea în care trăim totul e corupt.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Țara nu merită nimic.
Eu sa intru în poliție și să îi apăr pe ticăloși ăștia, niciodată.
Am fost bătut când eram copil și umilit în societate după 18 ani, nu fac nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să faci Academia de poliție și să ajungi la SIAS e ca și cum faci facultatea de drept și lucrezi portar la tribunal.

| Scorillo a răspuns:

S.I.A.S.-are propriul lor sistem de recrutare care identifica ofiţeri şi agenţi de poliţie cu aptitudini fizice şi abilităţi profesionale pentru acest tip de activitate. Nu fac recrutari din sursa externa. Deci... ai nevoie sa fii ofiter sau agent (nu de vanzari). apoi dai testele pentru selectie (nu admitere). Dupa cursuri intri in 6 luni proba. Dupa aia e alta poveste