| Wraic a întrebat:

Planuiesc ca pe viitor sa fac facultatea in strainatate. Am decis sa aleg intre Suedia si Anglia ca tari destinatare. Ce facultati imi recomandati din aceste 2 tari?

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde de domeniu. Daca insa nu esti sigura 100% ce domeniu vrei atunci intereseaza-te de cele mai bune in general. Era un site, QS World University Rankings. Poti selecta in functie de tara / domeniu etc. Iar despre cele mai bune (aflate mai sus in top) poti cauta pareri pe internet. Poti vedea filmulete pe YouTube cu studenti ce spun cum este la acea facultate, pareri pe alte retele de socializare etc.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inginerie aerospațiala. Am auzit ca e ok in UK

| Zuzu1991 a răspuns:

In Anglia vreme "frumoasa" inseamna ploaie, in Suedia inseamna ger... in plus e o limba foarte "ok" suedeza (adica ok pe dracu', ca e mai greu de invatat ca germana) fata de engleza care e foarte usor de invatat si iti foloseste pe toate gardurile, poate ca acum te gandesti numai la facultate, dar dupa 1-2 ani in tara respectiva s-ar putea sa nu mai fie numai aia!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Studii de gen in Stockholm.

| romeo78 a răspuns:

Anglia o poți tăia de pe listă, dacă nu vei reuși să achiți toate taxele integral, dacă nu vei plăti cazarea, vizele și te cheltuieli.
Suedia e o țară cu oameni reci, duri, o limbă greu de învățat.
Trebuie să cunoști limba engleză cât mai bine, în ambele cazuri, este o limbă universală.

| Wraic explică (pentru romeo78):

In Anglia poti face imprumut la stat si ai facultatea platita integral, dar la sfarsit cand te angajezi iti ia putin cate putin din salariu pana platesti imprumutul. Tot ce ramane de platit este chiria si consumul personal

| romeo78 a răspuns (pentru Wraic):

Da? Eu am citit și auzit că după 1 ianuarie, statul englez aplică cetățenilor UE, același statut pe care îl aveau cetățenii non UE înainte de a ieși din UE.
Adică, plătești totul sau găsești sponsor sau eventual bursă de studiu.
Mai interesează-te înainte de a mai scrie ceva.
Ce scrii era valabil înainte de 1 ianuarie 2021.
Inclusiv, am înțeles că se acordă viză de studiu, doar dacă intri și urmezi facultatea.

| Eireann a răspuns (pentru Wraic):

Da, si poti sa obtii imprumut si pentru acelea. Dar sa nu crezi ca dau imprumut oricui, mai ales cand e vorba de straini. Trebuie sa alegi un domeniu care sa ii convinga pe ei ca o sa te poti angaja dupa si o sa castigi suficient incat sa isi poata recupera imprumutul (nu pot sa iti ia din salariu decat dupa ce incepi sa castigi peste un anumit prag). In plus vor sa aiba absolventi care sa ramana si sa contribuie la societatea britanica, nu care pleaca dupa ce se vad cu diploma in brate. Dar da, poti obtine imprumut si pentru studii, si pentru cheltuielile de intretinere.

| Eireann a răspuns (pentru romeo78):

Poti sa obtii statut "settled" daca locuiesti permanent in UK de minim 5 ani, ai national insurance number, daca lucrezi legal si platesti taxe sau esti din familie (nu mai sunt singura, eu am depus actele anul trecut). Daca ai settled poti sa aplici ca student local, trebuie sa echivalezi diplomele, sa dai examenele dar se poate.

| romeo78 a răspuns (pentru Eireann):

Un milion de "dacă" și o mulțime de necunoscute! Plus, că ești la mâna autorităților, iar în următoarele luni, vor fi o mulțime de cereri depuse în Anglia pentru acest "settled".

| Eireann a răspuns (pentru romeo78):

Din pacate Brexit-ul s-a suprapus cu Corona si acum nu mai stie nimeni nimic. Au aplicat deja foarte multi pentru settled si pre-settled, a inceput chestie asta la cateva luni dupa votul pentru Brexit, si majoritatea l-au primit, nu e mare filosofie. Si nici macar nu sunt in Anglia, sunt in Irlanda de Nord - aici in December nu stiam daca o sa fie sau nu granita cu Irlanda, ce sa mai zic de alte aspecte.