Întrebare recomandată | DoCVD a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva exact etapele si prin care trebuie sa trec ca sa devin profesor universitar la facultatea de matematica? Sa fie cat mai in detaliu!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Uite, eu iti dau toate detaliile necesare, dupa ce imi spui ce intelegi tu ca inseamna "profesor universitar"!

| PeFuga a răspuns:

Termini licenta. Termini masteratul. Faci doctorat. Devii asistent. Devii lector. Devii conferentiar. Apoi, cand ai par alb in cap devii si profesor.

| PeFuga a răspuns:

Ca sa ajungi proesor trebuie mai intai sa fii sigur ca iti doresti asta, iar pe parcursul traseului educational-profesional sa fii intr-o continua dezvoltare. Sa studiezi continuu, sa participi la conferinte, sa scrii lucrari de specialitate pe care sa le publici, atat in reviste nationale cat si internationale, apoi sa tii cursuri pentru studenti de la aceeasi facultate. Pentru a finaliza fiecare treapta in parte sunt tot mai multe cerinte si tot mai grele. Daca esti pasionat si iti doresti, cu siguranta vei gasi un profesor care sa iti fie mentor si sa te ghideze.