| Evelinmariaa a întrebat:

Dupa a 12a vreau sa dau la istorie căci vreau sa devin profesoara de istorie. Care sunt toate etapele pana voi ajunge? Voi face practica in facultate? Voi putea sa predau si sa fiu plătită? Trebuie sa fac un master ca sa pot sa fiu profesor? Va rog spuneți-mi totul, orice detaliu conteaza.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nici un master, doar facultatea!

| Kiwibibilă a răspuns:

Profesoara de istorie? Pe bune? Largeste-ti orizonturile, draga mea, daca vrei sa iti fie bine. Nu tin sa te dezamagesc dar daca faci nu stiu cata scoala nu te astepta sa ai locul de munca reservat. Bataia e foarte mare pentru catedre, cam 1 prof pe 10/15 locuri, deci nu e tocmai roz.

| Bogdy92 a răspuns:

Trebuie sa faci un modul psihopedagogic, care e probabil disponibil si la faculatea unde vrei sa dai( acesta include si practica) si trebuie sa dai examenul de titularizare.