| MRBratu a întrebat:

Pot sa dau la armata dacă nu am bac-ul luat? Dacă da, pe ce post, salariu, etc? Orice detaliu mi-ar fi de mare ajutor! Mulțumesc anticipat. Am 19 ani.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa mergi ca SGP (Soldat-Gradat Profesionist). Trebuie sa ai doar 10 clase, media 8 la purtare si sa treci verificarea. Mergi dupa sarbatori, in ianuarie pentru a-ti face documentele. Cred ca pana in 15 ianuarie! Pentru mai multa siguranta suna la CMJ-ul de care apartii: http://bit.ly/2zAX5GB
Solda lunară a unui militar este alcătuită din două părți:
– o parte fixă, alcătuită din solda de funcție, solda de grad, gradații și, după caz, solda de comandă
– o parte variabilă, compusă din indemnizații, compensații, sporuri, prime, premii și din alte drepturi salarile.
Pentru inceput vei fi soldat.
– brut: 2.336 de lei
– net: 1.685
– brut cu sporuri: 2.550
– net cu sporuri: 1.812.
La astea se mai aduga compensatiile si eventualele prime, opremii si daca mergi in misiune solda de misiune care care dubleaza solda din cazarma si circa 2000 de Euro compensatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Da. La SGP iti trebuie doar 10 clase.Nu poti face nimic! Asa au hotarat cei din Parlament si asta e! Dar in USA unde sunt luati si cei cu cazier?

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Dupa revolutie au scos o gramada de "greutati" Psihologicul l-au facut mai usor. Acum aud idei sa se scoata si examenul la pregatire fizica. Eu am dat 5 ore testul psihologic cu incadrare in timp la 2-3 minute sau mai putin pentru fiecare punct. Iar la pregatire fizica peste 30-40% au picat avand bareme mai grele ca astazi.

Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum e posibil sa nu ai un examen atat de simplu si banal cum e bacul?

| MRBratu explică (pentru Cosmin86):

Nu l-am dat, din cauza unei persoane.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MRBratu):

De ce nu-l dai din nou in 2019?

| MRBratu explică (pentru Cosmin86):

Îl dau, nu am zis ca nu-l dau

| Cosmin86 a răspuns (pentru MRBratu):

Perfect, dar dupa urmeaza facultatea si o sa ai putin timp pentru job. De ce nu te angajezi in anul 2 sau 3? Cand te obisnuiesti cu stilul de viata studentesc. Eu m-am angajat in anul 3 si a fost foarte ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara diploma de BAC poti merge ca soldat voluntar.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Da poți să te înscrii la armată și fără bacalaureat, Doar să treci de probele lor de acolo, fizice, psihice și nu mai știu dacă sunt și probe scrise.Pe post de soldat cu instruire de 3 luni în care ești repartizat la o unitate militară considerată de ei și după acea, poți cere repartizare pe zona din care provii. Avansării ca și grad, fără bacalaureat mă îndoiesc că pot fi, iar salariu este undeva pe la 2000-2200 lei.
O zi bună și sper că te v-a ajuta răspunsul meu!

| Ha0t1c a răspuns:

Poti avansa pana la SGP, solda habar n-am, mica oricum, mai bine te angajezi prin tara sau iti iei bacul.

| Salontanul a răspuns (pentru Ha0t1c):

SGP inseamna Soldat-Gradat Profesionist si este o categorie de militari. In cadrul SGP gradele sunt soldat, fruntasi, caporal clasa a 3-a, caporal clasa a 2-a si caporal clasa intai. Urmeaza maistri-militari, subofiterii, ofiterii (inferiori si superiori in grad), generalii si maresalul (numai in timp de razboi).

| Ha0t1c a răspuns (pentru Salontanul):

Da, dar fara bac nu poate avansa la maistri- militari sau mai sus.

| Salontanul a răspuns (pentru Ha0t1c):

Asta-i un raspuns ca sa te afli in treaba. In primul rand ca eu am scris clar: ca poate merge doar la SGP fara Bacalaureat. Cat despre avansare, nu-mi explica mie. Chiar sunt pensionar militar cu 30 de ani de armata si inca 10 de civilie. Trebuia sa-ti inchipui ca stiu daca ti-am explicat gradele. Si daca vroiai sa te convingi, puteai sa citesti raspunsurile mele: am spus de nenumarate ori ca sunt fost militar. Concluzia: multumesc dar nu era necesar!