| MayaTrixx a întrebat:

Presupunand ca cineva a terminat Facultatea de regie si film,si bineinteles doreste sa isi inceapa primul film,cu ce resurse se descurca? si doreste sa realizeze un film care necestita mult lucru, multe efecte speciale si o distributie mare.Adica,daca vrei sa fi regizor trebuie sa fi o persoana destul de instarita?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa fii neaparat instarit, desi nu strica. Va cauta finantare la casele de filme, sponsori si va incerca sa obtina o parte de la CNC, prin depunerea dosarului de proiect.

| lMikyI a răspuns:

Pai eu una nu cred ca trebuie sa fi foarte instarit... Eu ii recomand pentru primul film sa colaboreze cu un alt regizor si după ce are experiența si bani ( pentru ca in timp clar mai aduna niște bani ) sa isi faca propriul lui film...