| Ucaa a întrebat:

Ce trebuie sa fac pentru regie-film? sau ce trebuie sa fac pentru a fi regizor? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

E o intrebare care necesita o abordare mai complexa. Poti sa urmezi facultatea de profil: regie film la Bucuresti in cadrul UNATC sau la Tg Mures sau poti sa o faci sub forma semi-autodidacta. Eu unul nu am urmat o facultate de regie dar provenind din mediul literar am facut la un moment dat o mini-tranzitie catre scenaristica (scriind un scurtmetraj momentan in curs de productie). Am urmat apoi 2 cursuri de regie si critica de film cu 2 regizori, invatand cu ce se mananca domeniul asta si studiind de asemenea in paralel (ai imperativ nevoie de o camera cat de cat buna pentru a exersa). Avand un background bun am inceput apoi pre-productia la un alt scurtmetraj (de asta data al meu) la care vom incepe filmarile alaturi de un studio independent candva luna viitoare.

| Ucaa explică (pentru TheAce):

Mersi mult pentru sfaturi happy Bafta si toate cele bune in tot ceea ce vrei sa faci :*

| TheAce a răspuns (pentru Ucaa):

Multumesc la fel. Doresti sa urmezi o cariera in cinematografie?

| Ucaa explică (pentru TheAce):

Da, probabil. Ma gandeam si la domeniul acesta si vreau sa ma informez referitor la mai multe posibile cariere happy

4 răspunsuri:
| emag a răspuns:

Litere sau Jurnalism