| тecнιннιlα a întrebat:

Primul meu loc de munca!

Buna!
Sunt operator de linie la cusut de airbag.
Nu am lucrat niciodata pe o masina de cusut dar te invata in 5 zile.
Azi am cusut pentru prima oara in viata mea (a 2-a zi de training) si as avea nevoie de niste sfaturi.
Am apasat pedala prea tare, nu am putut respecta tiparul, m-am si accidentat. Din cate am vazut am facut cel mai slab dintre cei 8 care suntem acolo.
Stiu ca suna copilaresc dar chiar as avea nevoie de un sfat, o motivatie. Cum sa fac luni sa ma descurc mai bine pentru ca rau deja stiu cum ii.
Va rog.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Deci, sa inteleg ca inveti la locul de munca. Si ca din start cei de acolo stiu ca tu nu stii nimic cu privire la cusut.
De ce te ingrijorezi atunci? Doar pentru ca ai gresit? Bunica mea avea o vorba cand eram copil si greseam cu ceva: "Nimeni nu se naste invatat". Orice ai face, la inceput, pana inveti, vei gresi. Cei de la firma care te-a angajat stiu asta, Si in calculul lor a intrat si greseaa ta, si altele pe care le vei face in urmatoarele 4 zile.
Ce conteaza cel mai mult pentru ei? Caracterul tau - dorinta ta de a invata, tenacitatea, hotarirea de care dai dovada pentru asta. Ei prefera mai bine un om hotarit dar care face greseli, decat unul care nu greseste insa e pleostit fiindca se teme sa nu greseasca. Nu fii acel om pleostit, fi omul hotarit sa invete, fii determinata, si ei vor vedea dorinta ta, si chiar de vei mai face greseli, va fi totul OK. Totul e sa fii dispusa sa inveti!
Deci, mergi inainte in ciuda greselilor. Nu te uita la ele, ci la ceea ce vei putea realiza cu minutele tale atunci cand vei stii sa cosi cu adevarat.
Si poate ca pana luni ar fi bine sa te duci la cineva dintre cunostinte care are masina de cusut si sa exersezi pe ea. Desigur ca nu va fi ca la o masina profesionala ca cea de la firma, dar nici nu banuiesti cit de multe poti invata in doar cateva ore de exersare atunci cand abia ai inceput sa inveti intr-un domeniu anume. Si asta te poate ajuta sa ai mai multa incredere cand vei merge din nou acolo.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motivatia ceea mai buna: sa te depasesti singur!
Daca ai mare grija cum lucrezi, nu te repezi sa faci "norma" ca si altii (care au deja vechime si experienta), ai mai mare grija la calitate dar si de siguranta ta, atunci SIGUR poti deveni bun, in ORICE meserie!
Gandeste te ca, acel airbag va fi montat tocmai intr-o masina in care vei sta TU. Daca are calitate buna, te poate salva la nevoie. Daca nu...
Deci, in rimul rand CALITATEA produsului si SIGURANTA ta!

Răspuns utilizator avertizat