| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac pentru a deveni actor? Este visul meu de cand eram mic, mic... Imi trebuie multa scoala pentru asta? Adica liceu, facultate si alte cele? Spuneti-mi mai detaliat ce ar trebui sa fac si unde sa ma duc. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scenarist. In primul rand ai nevoie de talent, maleabilitate, capacitate mare de efort si dorinta de afirmare. Apoi e de preferat sa termini UNATC-ul (e o facultate cu profesori extraordinari, crede-ma pe cuvant care te invata lucruri remarcabile si de la care poti ''fura'' meserie). Liceul poti sa-l faci cam la orice profil, desi filiera filogica ar fi de preferat. Apoi vei avea nevoie neaparata mai ales la inceput de un agent/PR care sa iti rezolve cat mai multe castinguri prin care tu ca poti incerca sa patrunzi in lumea tv-ului prima data (reclame, emisiuni tv, eventual roluri mici in seriale) si eventual in cea a teatrului. Daca iti formezi un CV bun poti apoi sa faci pasul si catre film. Salariile pentru un rol in Romania sunt micute DAR filmele romanesti in general sunt multi-premiate international si e o rampa groazava de lansare pentru Hollywood (vezi cel mai recent caz, Dragos Bucur care prin 2 roluri in 2 filme premiate -Politist Adjectiv si Obsesia a facut pasul catre filmul mare, fiind inca destul de tanar-undeva la 30 si un pic de ani). Ideea e ca trebuie sa fii dispus sa muncesti mult (la Buftea de exemplu filmarile tin cam 16-18 ore pe zi ) timp de 6-8 saptamani cat dureaza sa ''torni'' un sezon. Apoi desigur ca talentul e imperativ. Poti incerca sa intri intr-o trupa de teatru, te va ajuta la pre-formarea ta.

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ca sa devii actor, in primul rand trebuie sa ai talent. In al doilea rand trebuie sa termini un liceu, de preferat profil filologie (dar nu cred ca e obligatoriu) si apoi sa intri la Facultatea de teatru si televiziune.
Mai multe detalii vezi aici, in functie de orasul unde vrei sa urmezi facultatea:
http://www.unatc.ro/
http://admitere.ubbcluj.ro/teatru.html
http://www.ulbsibiu.ro/ro/admitere/litere/
http://www.uat.ro/index.php?pg=page&pgid=68
http://www.arteiasi.ro/

| evostyle7 a răspuns:

Atâta timp cât ai talent, energie, adaptabilitate, nu îți trebuie școală, ci șansă și voința de a te afirma.

| Fineness a răspuns:

Daca actoria e visul tau,atunci nu abandona acel vis.E adevarat, e foarte, foarte greu sa devii actor, multi ani de munca etc, dar, daca vrei cu adevarat ceva, acel lucru se va indeplini, iar satisfactia va fi pe masura.Nu lasa pe nimeni sa-ti spuna ca nu poti face.
Iar in legatura cu unde trebuie sa te duci, mai cauta pe GOOGLE.Succes!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Trebuie să te gândești la o meserie serioasă!
Ca actor ai și șansa să mori de foame!

| Beib a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Nu ar trebuiii sa-ti dai cu parerea daca nu esti sigur de ceea ce spui. Eu am 14 ani, sunt in generala, nu in Bucuresti, nu la scoala de profil, sunt intr-o trupa de teatru si roluri in filmele care se fac in localitate. La varsta mea o duc foarte bine... Deci nu spune nimic daca nu ai patit pe pielea ta.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Actorii f renumiți o duc bine, dar mulți actori trag mâța de coadă.
Este prea riscant să te faci actor!
Învață serios o meserie bună : medic, inginer de calculatoare, inginer în domeniul energiilor neconvenționale șamd, că este prea riscant să te faci actor.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Dacă vrei f mult, poți face actoria ca a 2 a facultate.
Dacă avei ca limbă maternă engleza și erai un actor renumit la Hollywood, era altă treabă.
Așa, stai cuminte și învață mult și anume o meserie de viitor!
Orișice meserie foarte serioasă, este mai bună decât actoria.
De fapt, nu este nici o șmecherie actor de film, că acum orișicine, poate să fie actor de film.
Nici nu trebuie să înveți replicile, că le citești și se fac trucaje.
Actorul de piese de teatru, trebuie acum încă, să învețe replicile, dar nu este o meserie de viitor, că filmele devenind foarte ieftine, nu vor mai exista teatre, când vei fii tu un adult. Face filmul, pe calculatoare, și apoi rulează filmul.
Actor nu mai este o meserie de viitor datorită faptului că vor fi filme făcute pe calculator.
Acum se poate filma mult mai ușor pe suport ieftin și trucajele se fac cu programe de calculator.
Deci mișcările le fotografiază și bagă și sunetul și nu mai trebuie ca actorii să învețe replicile cum era la filmele vechi.
Sunetul îl bagă separat și replicile sunt citite.
Cum crezi tu că televiziuni obscure din america latină își permit să producă seriale fluviu?
Citesc textul și îl înregistrează și apoi fac filmările, și combină textele citite cu imaginile.
Dacă ar sta să învețe replicile ar costa imens prostiile alea.
Casele de film tv au acum programe pentru făcut trucaje, și combinarea imagine - sunet se face f ușor.
Când îl filmează îi vin cu o cască minusculă sunetele și el repetă ce aude dar nu imprimă atunci sunetele, și vorbele se potrivesc, cu mișcarea gurii. Când îl filmează el este atent numai la mișcările pe care trebuie să le facă.
În felul acesta, nu mai sunt necesari actori foarte buni ca profesioniști, că își faci treaba și cu actori slabi, pe care îi plătesc prost.
Se face o imprimare a textului citit la o masă și apoi îl aranjezi puțin și începi direct filmările, fără să faci mari repetiții cu jocul scenic.

| Junior_Bogdan_2000 a răspuns:

Ce trebuie sa fac