| Anonymus3000 a întrebat:

Ce meserii pot urma daca ma pricep la engleza si informatica? Vreau ceva in domeniul IT, al calculatoarelor. Vreau cat mai multe variante in afara de programator. Funda

6 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Poti lucra la o firma de consultanta, ca profesor in domeniul IT, dispecerate. Ceea ce doresti sa urmezi, ai o sansa in strainatate, unde orizontul privind locurile de munca este mult mai mare.

| cristimihailov a răspuns:

Ai 4 directii:
A. Programare
B. Hardware - asamblare, instalare, mergi prin data centere
C. Networking - retele, switchuri, active directory
D. Management in domeniul it.

Oricare meserie in domeniu sau legata conex cade in una dintre astea. In general la programare intra si designul, etc.

Paleta e destul de mare. Mai bine gandeste-te ce ti-ar place tie. Si raspunde-ti la intrebarea:daca te vezi facand acelasi lucru si peste 5 ani? Dar peste 10...20 de ani?

Ar mai fi si niste meserii necalificate gen operator de date, chestii din astea. Dar eu nu le-as lua in consoderare pentru o viata implinita.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

O meserie buna ar fi si hostingul.
Ce înseamnă? Adica de exemplu sa iti iei 3 calculatoare si sa le dedici spatiul pentru, de exemplu, servere de Minecraft sau Metin sau Cs
Oamenii in domeniul IT vor fi printre cei mai cautati in anii urmatori

| Dayiii96 a răspuns:

Depinde daca faci facultate poti ajunge ce doresti tu... fara facultate nu ai prea multe sanse

| Anonymus3000 explică (pentru Dayiii96):

Pai da vreau sa stiu niste ce meserii pot urma. O sa fac si facultate evident

| Dayiii96 a răspuns:

Bancher...ceva it...cauta pe net meserii si vezi care ti se potrivește