| IngerAlb a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a si sunt foarte derutata si confuza in legatura cu facultatea pe care o voi urma. Initial am zis sa fac informatica, insa mi-am dat seama ca nu ma pricep absolut deloc, ca nu am gandire din aceea de programator..La scoala la info, proful nu-si bate capul cu noi, nu preda nimic..Am facut pregatire in particular si tot nu am inteles. efectiv am realizat ca materia asta nu e de mine..Imi place insa matematica,insa cea facuta la clasa, nu de olimpiada si altele mai grele..Imi puteti spune niste facultati sau meserii care sunt si bine platite in care sa aiba la baza lucrul pe pc/matematica? In afara va rog de prof de mate.

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Eu sunt clasa a 12-a la mate info si nu pot sa zic ca in clasa a 9-a m-am descurcat bine cu informatica dar in vara dintre a 9-a si a 10-a mi-am pus mintea la contributie si am inceput singur sa imi dezvolt gandirea pas cu pas si uite asa am facut 4 ani de mate info fara sa merg la meditatii la info si am avut media numai 9 si 10 dintra 10-a pana acum.
Initial am zis si eu ca tine pentru ca prima mea nota in liceu a fost un 3 la informatica si asta m-a ambitionat. Il am pe fratele meu care e clasa a 9-a ca si tine la mate info dar umbla pe "cuie" ca nu vrea sa invete sau sa fac exercitii. Gandirea de programator de care vorbesti tu e gandirea pas cu pas. Daca te descurci la mate o sa iti dai dumu si la info. La mate cand rezolvi o problema o iei pe bucati, asa ii si la info. O problema mai mare o separi in probleme mai mici.
Eu mai departe vreau sa merg la calculatoare la Universitatea Tehnica Cluj Napoca in cadrul Facultatii de Automatica si Calculatoare.
De aici nu iesi programator ci inginer si da o sa ai si notiuni de programare pentru ca se face, dar se face mai multa matematica. Si in cadrul facultatii de Automatica si Calculatoare sunt 3 sectii: Automatica si Ingineria sistemelor automate(aici e mai mult hard decat soft), Calculatoare(hard+soft, tot ce tine de calculator) si Tehnologia Informatiei(cam ce se face la TIC in liceu, chestii mai generale).
Primele doua sunt bine platite iti zic eu ca am prieteni in Cluj care castiga destul de bine.
Mai departe ramane la latitudinea ta ce vrei sa faci mai departe.

| suntserios a răspuns (pentru Zaygon):

Hai ma, ai dat un raspuns asa amplu si la sfarsit torni chestia cu "Tehnologia Informatiei(cam ce se face la TIC in liceu, chestii mai generale)."

Cum sa se faca asa ceva la o facultate?
La TI la Automatica si Calculatoare se face programare, la cel mai inalt nivel, nu word si access

| Zaygon a răspuns:

La tehnologia informatiei ju e atata programare ca la calculatoare. In fine.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Recomand sa afli exact ce sa preda in facultatea sau domeniul in care vrei sa inveti incat sa iei o decizie mai buna. incearca www.regielive.ro